برگزاری مجمع عمومی‌ و فوق‌العاده انجمن صنایع پوشاک ایران
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۱۱/۱۰ --- کد خبر ۸۸۰

عزم همگانی برای رقابت‌پذیری پوشاک ایرانی

اولین مجمع عمومی‌ و فوق‌العاده انجمن صنایع پوشاک ایران که در قالب یک موسسه غیرانتفاعی با هدف ساماندهی به بازار مد و لباس ایران در تمامی ‌رسته‌ها شامل زنانه، مردانه و بچه‌گانه، برنامه‌هایی را در دست اجرا دارد، چندی پیش با حضور بزرگان حوزه پوشاک، جمعی از اعضا، نماینده وزارت کار و امور اجتماعی و اصحاب رسانه در سالن همایش‌های تلاش برگزار شد.

در ابتدای این مراسم‌ حبیب رضاییان که ریاست مجمع را بر عهده داشت پشت تریبون قرار گرفت و ضمن خوشامدگویی به حضار در جلسه به مرور اهداف انجمن پرداخت و اذعان داشت: مهم‌ترین اهداف انجمن صنایع پوشاک ایران که در اساسنامه ذکر شده، به شرح زیر است:

1. جلب حمایت از صنعت پوشاک و تلاش برای ساماندهی امر مرتبط با صنعت پوشاک در کشور

2. ساماندهی تامین مواد اولیه صنعت پوشاک از داخل و خارج از کشور به ‌عنوان عاملی در رقابت‌پذیری محصول

3. سعی در بهبود کیفی تولیدات کارخانه‌ها و واحدهای تولید پوشاک کشور و ترغیب اعضا به اجرای مقررات، ضوابط و استانداردهای ملی و بین‌المللی

4. همکاری با انجمن طراحان ایران و برقراری ارتباط آنان با واحدهای تولیدی در جهت بهینه‌سازی طرح و الگو

5. ارایه خدمات بازاریابی به اعضا در جهت توسعه فروش داخلی و صادرات

6. ایجاد مرکز اطلاع‌رسانی مد و برند و تکنولوژی پوشاک و انتشار کتب، مجلات و بروشورهای تخصصی در جهت ارتقای دانش فنی اعضا و ایجاد فعالیت‌های علمی‌ و تحقیقاتی مرتبط

7. ایجاد بانک اطلاعات از تولیدکنندگان صنعت پوشاک در جهت اطلاع‌رسانی به مشتریان داخلی و خارجی

8. برگزاری دوره‌های آموزشی مورد نیاز اعضا و همایش‌های تخصصی و میزگردها و همچنین حضور در همایش‌های داخلی و بین‌المللی

9. برگزاری نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی جهت معرفی صنعت پوشاک کشور به بازارهای مصرف داخلی و بین‌المللی

10. تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری در صنعت پوشاک کشور و فراهم آوردن فرصت‌ها و امکانات برای صاحبان و مدیران صنایع پوشاک به منظور ایجاد ارتباط، تفاهم و مبادله اطلاعات و تجربیات خود با یکدیگر

11. ایجاد فرصت‌های همکاری و توسعه فعالیت برای اعضا با یکدیگر

12. ایجاد ارتباط با بانک‌ها و سازمان‌های اعتباری کشور و همچنین سازمان‌های مالی و پولی بین‌المللی در قالب قوانین جمهوری اسلامی‌ ایران با هدف تسهیل و گسترش خدمات و تسهیلات مالی به اعضا

13. اعزام هیات‌های تجاری و بازاریابی به کشورهای خارجی و نیز دریافت دعوت از هیات‌های تجاری و بازاریابی کشورهای خارجی

14. جلوگیری از رقابت ناسالم بین اعضا از طریق هماهنگی‌های درون‌شکلی و اعمال ضوابط قانونی

 15. ساماندهی و ایجاد شبکه‌های توزیع برای محصولات اعضا

وی ادامه داد: خداوند را شاکریم که در سال اول فعالیت این انجمن موفقیت‌هایی حاصل شده و جو عمومی ‌حاکی از آن است که انجمن توانسته تا حدود زیادی در اهدافی که ترسیم کرده، ثابت قدم باشد.

سپس سومبات ‌هاکوپیان مدیر برند هاکوپیان که به عنوان پدر این صنعت نیز شناخته می‌شود به عنوان مدیر انجمن صنایع پوشاک ایران، گزارش یکساله عملکرد انجمن را با 3 سرفصل عملکرد یکساله انجمن، فرصت‌ها و تهدیدها قرائت کرد.

وی به تاسیس انجمن در آبان‌ماه سال 94 اشاره کرد و اظهار داشت: عملکرد یکساله انجمن صنایع پوشاک ایران نشان می‌دهد دگرگونی عمیقی در نگاه مسئولان و سیاست‌گذاران کلان کشور به ‌وجود آمده و این امر از اعتبار بالای این انجمن نشأت می‌گیرد.

هاکوپیان در ادامه ‌به بیان عملکرد یکساله انجمن صنایع پوشاک ایران پرداخت و گفت: تعاملات خوب انجمن با ارگان‌ها و نهادهای دولتی سبب شده در بسیاری مواقع پیشنهادات و مطالبات انجمن با پاسخ مثبت نهادها مواجه شود و نمونه این تعاملات، ساماندهی واردات پوشاک است که در رفع چالش‌های این صنعت بسیار موثر خواهد بود‌، البته هرچند این موضوع زمان‌بر است، اما در آینده‌ای نه چندان دور نتایج پرباری به جا خواهد گذاشت.

مدیر برند ‌هاکوپیان ادامه داد: همچنین ایجاد شهر ویژه پوشاک نیز از جمله مواردی است که انجمن توانسته موافقت وزارت صنعت، معدن و تجارت را اخذ کند و برای شروع این پروژه تفاهمنامه‌ای با سازمان شهرک‌های صنعتی نیز امضا شده است.

وی افزود: همزمان با آغاز عملیات زیرساخت، شرکت مهندسین مشاور منتخب انجمن به تهیه نقشه‌های اجرایی می‌پردازد و تا پایان سال رونمایی از ماکت شهر ویژه پوشاک انجام و شرایط احراز به متقاضیان اعلام خواهد شد.

سومبات ‌هاکوپیان به تامین مالی این پروژه اشاره کرد و اذعان داشت: ایجاد این شهرک مهم‌ترین دغدغه انجمن صنایع پوشاک ایران است و هزینه آن بالغ بر 1500 میلیارد تومان برآورد شده که تامین هزینه در گروی تعامل خوب انجمن با صندوق توسعه ملی است.

مدیر انجمن صنعت پوشاک ایران در ادامه به تشریح فرصت‌های پیش‌روی صنعت پوشاک ایران پرداخت و گفت: درک و شناخت فرصت‌های موجود در کشور برای صنعت پوشاک می‌تواند منجر به تنظیم برنامه آینده این انجمن شود و در دستور کار قرار گیرد که برخی از این فرصت‌ها به شرح زیر است:

  1. شرایط منطقه‌ای به گونه‌ای است که علیرغم مصرف بالای پوشاک در این کشورها برنامه وسیعی برای تولید پوشاک وجود ندارد و در این میان بازار پرمصرف روسیه از فرصت‌های صنعت پوشاک ایران محسوب می‌شود.
  2. بازار بزرگ 5 میلیاردی واردات پوشاک در عین حال که می‌تواند تهدیدی برای این صنعت باشد، می‌تواند فرصت مغتنمی ‌برای رشد صنعت پوشاک باشد.
  3. مصرف صنعت پوشاک در کشور در همه دهک‌های جامعه در حال افزایش است و این امر برای صنعت پوشاک کشور مغتنم است.
  4. برنامه‌های حمایتی دولت برای صادرات نیز فرصت مناسبی جهت تقویت تولیدات صادرات‌محور است که به بهبود فروش داخلی نیز منجر می‌شود.

پدر صنعت پوشاک ایران در ادامه به تهدیدهای پیش روی این صنعت اشاره کرد و گفت: توجه به مخاطرات صنعت پوشاک باعث تنظیم برنامه‌های پیشگیرانه و دفع تهدیدها و تبدیل آنها به فرصت خواهد شد.

وی ادامه داد: تهدیدها را در 2 گروه باید دید؛ تهدیدات بیرونی که ناشی از عوامل خارج از کنترل انجمن است و تهدیدات درونی که ناشی از عملکرد انجمن است.

سومبات ‌هاکوپیان تصریح کرد: واردات بی‌رویه پوشاک مهم‌ترین چالش پیش‌روی این صنعت است، زیرا به معنای تصرف بازار ایران توسط رقبای خارجی است، بنابراین برنامه‌های پیشگیرانه دولت شاید کمی ‌در رفع این چالش موثر باشد، اما تا زمانی که تولید داخل از لحاظ کیفیت، قیمت و کمیت قابل رقابت با تولیدات خارجی نباشد این چالش رفع نخواهد شد.

وی ادامه داد: حجم واردات با میزان رقابت‌پذیری پوشاک ایرانی رابطه عکس دارد و ما موظفیم رقابت‌پذیری را بالا ببریم.

در دهک‌های یک، دو و سه جامعه که بازار آن توسط تولیدکنندگان چینی، هندی و بنگلادشی تصرف شده رقابت‌پذیری مبتنی بر قیمت است، در دهک‌ها متوسط مبتنی بر مد و قیمت و در دهک‌های بالا مبتنی بر مد و کیفیت.

هاکوپیان در پایان ایجاد فروشگاه‌های زنجیره‌ای پوشاک به شکل دپارتمان‌استور و توسعه صادرات را از اهداف مهم این انجمن دانست که از زمان آغاز به کار انجمن تا به امروز تلاش برای به ثمر نشستن آن ادامه داشته است.

در ادامه شهرام صالحی نوع‌پرور، خزانه‌دار انجمن گزارش مالی یکساله انجمن را ارایه کرد و از عدم پرداخت حق عضویت برخی از اعضا گفت و از اعضا تقاضا کرد حمایت‌های خود را از انجمن دریغ نکنند. پس از آن  جناب آقای مسعود نیک‌پور، بازرس‌ انجمن گزارش نظارت خود را اعلام کردند. ایشان با اشاره به شفاف بودن وضعیت انجمن، از این موضوع ابراز خرسندی کردند.

همچنین در این جلسه آقای دکتر محمدیان، عضو هیات علمی‌ دانشگاه علامه طباطبایی با ارایه توضیحاتی در خصوص معرفی شرکت سهامی ‌پوشاک از مزایا و معایب آن گفت. وی با اشار‌ه به این‌که امروزه مردم زمان زیادی برای خرید کردن ندارند، وجود دپارتمان‌استور را لازمه فضای شهری امروزی دانست. در ادامه مراسم، جلسه به شکل پرسش و پاسخ پیش رفت تا ابهامات موجود برای اعضا و کسانی که قصد خرید سهام در این شرکت را دارند، برطرف شود و در انتها اعضا درخواست فرم برای خرید سهام را داشتند و بدینوسیله شرکت سهامی‌ تا پایان سال ثبت و نتیجه در آینده اعلام خواهد شد.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی