بررسی راهکارهای اثربخش ارتباط بین برندها و صاحبان مراکز خرید
تاریخ خبر : ۱۳۹۳/۷/۱۰ --- کد خبر ۸۸۹

بررسی راهکارهای اثربخش ارتباط بین برندها و صاحبان مراکز خرید

دیگر بار و در راستای ایجاد تعامل میان برندها و کارفرمایان مراکز تجاری کشور، حضور برندهای معتبر و کارفرمایان پروژه‌های تجاری فاخر را در میزگرد ماهانه، نشریه تجارت طلایی شاهد بودیم.

میزبانی این مراسم را کارفرمایان و مدیران برج‌های تجاری- اداری آرتمیس برعهده داشتند و محور گفت‌وگوهای این میزگرد بررسی راهکارهای اثربخش ارتباط بین برندها و صاحبان مراکز خرید بود.

در ابتدای این مراسم ... قلعه‌نویی، کارفرمای پروژه ضمن خیرمقدم به میهمانان  ایراد سخنرانی پرداخت که مشروح آن در نوشتار زیر آمده است:

 

مهندس ....قلعه‌نویی(کارفرمای پروژه برج‌های تجاری اداری آرتمیس)

اطلاعات مدونی در زمینه ساخت و بهره‌برداری مراکز خرید وجود ندارد

یکی از موضوعات جدید در پروژه‌های تجاری- اداری موضوع هماهنگی میان ساخت و طراحی پروژه‌ها و موضوع بهره‌برداری است.

کشور در این بخش تازه ورود کرده و خیلی نمی‌تواند برای راهبرد این موضوع بر تجربیات گذشته خود تکیه کند، بلکه لازم است این موضوع با شرایط فعلی جامعه بومی‌سازی شود.

البته در گوشه و کنار کشور اشخاص و گروه‌هایی وجوددارند که فعالیت‌هایی در این حوزه انجام داده و تجربیاتی نیز کسب کرده‌اند ولی این اطاعات مدون نیست و کارفرمایان دیگر پروژه‌ها نمی‌توانند از آنها استفاده کنند.

کارفرمایان پروژه تجاری-اداری آرتمیس هم به نوعی درگیر این موضوع شده‌اند و بخشی از این پروژه را با روش آزمون و خطا پیش برده‌اند و این بدان علت است که متاسفانه ما در کشورمان خیلی تمایل نداریم تجربیات خود را به صورت رایگان در اختیار دیگران قرار دهیم یا از تجربیات دیگران استفاده کنیم و درس بگیریم و همین امر سبب شده کارفرمایان ما کمتر به سراغ استفاده از تجربیات دیگران بروند.

پروژه آرتمیس پروژه‌ای استثنائی است و علاقه‌مندیم در اجرای این پروژه کمترین خطا را داشته باشیم اما هیچ مرجعی نداریم که از راهنمائیها یا تجربیات ذکر شده در آن بهره بگیریم در عین حال استفاده از روش آزمون و خطا هم هزینه‌های زیادی را به پروژه‌های اینچنینی تحمیل خواهد کرد.

برگزاری این میزگرد تخصصی از آن جهت حائز اهمیت است که شاید راهگشای چالش‌های ما در ادامه مسیر باشد.

من معتقدم هنوز برای کارفرمایان پروژه‌های تجاری در ایران، مسیر مدون و راه روشنی ترسیم نشده که با چنین اقتصادی و در چنین فرهنگی چگونه باید فعالیت کنند تا دچار خسران نشوند.

پروزه آرتمیس به دلیل قرارگرفتن در جوار دریاچه شهدای خلیج‌فارس موقعیتی استثنائی و شاید تکرارناشدنی خواهد داشت، لذا لازم است در این راه کار فاخری صورت پذیرد و انجام کار فاخر در چنین موقعیت اقتصادی در کشور دشوار است.

این پروژه 360 هزار مترمربع زیربنا دارد . 7 طبقه پارکینگ، 4طبقه تجاری که با پلهایی به هم مرتبطند و 6 برج اداری 17 طبقه از ویژگیهای این پروژه می‌باشد.

پس از سخنرانی کارفرمای پروژه آرتمیس شاهرخ کشاورز، سردبیر ماهنامه تجارت طلایی که مدیریت جلسه را بر عهده داشت ضمن معرفی میهمانان حاضر در جلسه در خصوص علل این گردهمایی توضیحاتی را ارائه کرد که در ادامه می‌خوانید:

 

شاهرخ کشاورز:

با بحران در مراکز تجاری کشور  روبه‌رو خواهیم شد

امروز در محلی قرار گرفته‌ایم که به هرطرف بنگریم ساختمان‌های تکمیل‌شده یا سازه‌های در حال ساخت را مشاهده می‌کنیم.

بیشترین سرانه ساخت‌وساز تجاری را منطقه 22 تهران دارد چرا که هدف، تبدیل شدن این منطقه به قطب گردشگری است، این که چرا مجوزهای ساخت‌وساز،  دون هیچ ‌تاملی صادر می‌شود موضوع بحث ما نیست اما زمانی که ساخت‌وسازها زیاد می‌شود ارزش محصول کم می‌شود لذا راه‌اندازی مراکز خرید ساخته شده و از آن مهمتر برندها و نام‌های تجاری خوشنامی که آن مرکز خرید را انتخاب می‌کنند اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کنند.

تا پایان سال 1395 بیش از 2 میلیون مترمربع فضای تجاری فقط به فضاهای تجاری شهر تهران افزوده می‌شود و این عدد در سطح کشور 16 میلیون مترمربع تخمین زده شده است این در حالی است که بر اساس آمار ارائه شده 30 درصد مراکز تجاری با 60 الی 70 درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کنند و در واقع حدود 20 الی 40 درصد ظرفیت این مراکزخرید به بهره‌برداری نرسیده و این ارقام هرساله 5 تا 10 درصد افزایش می‌یابند؛ بنابراین با توجه به آنچه گفته شد با یک بحران در مراکز تجاری مواجه هستیم و مراکزخریدی از این بحران سربلند بیرون می‌آیند که زودتر از سایرین به بهره‌برداری و تعامل با برندها بپردازند.

از طرفی خدماتی که دنیای مجازی و فروش اینترنتی به مشتریان می‌دهند امروزه در حال افزایش است و این امر رغبت خرید مردم از مراکزخرید را کمتر می‌کند.

طبق آمار ICSC در سال 2006، 94 درصد مراکز خریدی که کشورشان بیش از 1200 مرکزخرید داشت، کسب‌وکار ایمنی داشتند که این عدد در سال 2014 با کاهش 14 درصدی به 80 درصد رسیده و در سال 2017 به 70 درصد خواهد رسید پس با توجه به آماری که ارائه شد مهم است که دلال‌ها و واسطه‌ها میان برندها و مراکز تجاری از بین بروند تا کارفرمایان و برندها در کنار یکدیگر قرار بگیرند نه در مقابل هم.

شاهرخ کشاورز در بخش پایانی سخنرانی خود این سوال را مطرح کرد که ابزارها و تاثیر یک بهره‌برداری موفق در موفقیت یک مرکز تجاری چیست و برندها برای حضور در مراکزتجاری چه استانداردهایی را مدنظر دارند؟ که مدعوین هر کدام به زعم خود و با توجه به رسته فعالیت‌های خود به این سوال پاسخ دادند.

آنچه در ادامه آمده پاسخ تک تک مدعوین به سوال فوق است:

 

مهدیزاده (پوشاک مردانه من‌تن)

جانمایی مراکزتجاری، مهمترین اصل در ساخت است

در ارتباط با بهره‌برداری، واقعیت این است که افزایش عرضه مراکز تجاری در فاصله‌های نزدیک بهم از معضلات این حوزه است.

وقتی یک مرکزتجاری متولد می‌شود، مرکزتجاری دیگری در همان منطقه از بین می‌رود و این یعنی هدررفت سرمایه‌ها در این حوزه.

جانمایی مراکزتجاری، مهمترین اصل در ساخت است که بهره‌برداری صحیح را نیز درپی خواهد داشت.

در منطقه 22 تهران و در کنار دریاچه شهدای خلیج‌فارس بیش از دومیلیون مترمکعب فضای تجاری در حال ساخت است که باید دید آیا مسئولین به فکر این سرمایه‌ها بوده‌اند و کشش منطقه را سنجیده‌اند و مجوز داده‌اند یا خیر؟ مگر ما در کشور چند برند داریم که در این مراکز عرضه کنیم تا از رونق یکسان برخوردار باشند؟

مهمترین عاملی که هم به برند و هم به بهره‌برداری مراکز تجاری کمک می‌کند تعامل سازنده صاحبان مراکز تجاری و برندهاست.

 

حسن‌زاده(نماینده شرکت مک‌آرتور در ایران)

پیش‌بینی فضای تجاری مفید برای مراکزخرید در مرحله مطالعات اولیه

قدم اول در ساخت مراکزخرید، انتخاب مکان مناسب و مهمتر از آن پیش‌بینی فضای تجاری مفید برای مراکزخرید است.

صاحبان مراکز خرید باید پیش از اخذ مجوز از شهرداری مشخص کنند چه میزان فضای تجاری برای متراژ زمینی که برای ساخت در نظر گرفته‌اند نیاز دارند.

این امر در مرحله مطالعات اولیه ساخت مراکزخرید شکل می‌گیرد و برای این است که بررسی شود با توجه به کشش منطقه، قدرت خرید مردم و متراژفضاهای تجاری که برندها یا کسبه خوشنام قرار است در آن مجموعه جانمایی شوند چه میزان فضای تجاری مفید نیاز است.

گاهی پس از بررسی‌ها برای 100 هزارمترمربع زمین، 250 هزارمترمربع فضای تجاری نیاز داریم و گاهی 70 هزارمتر ، که این موضوع در مطالعات اولیه باید تعیین و هدف‌گذاری شود.

در قسمت بهره‌برداری نکته دیگری که مالک مجموعه باید درنظربگیرد این است که نگاه 5 ساله یا 10 ساله به بهره‌برداران مجموعه داشته باشد یعنی باید واحدهای تجاری را 5، 10 و 20 ساله اجاره دهد نه یکساله. چون در اینصورت هرسال باید منتظر نقل و انتقال صنوف باشد و بدون توجه به مبحث چیدمان صنوف، اصناف را جایگزین هم نماید.

 

صیادی (مبلمان کودک آسوریگ)

تبلیغات هدفمند و اتخاذ استراتژی‌های مناسب برای جذب برندها

برندها و مراکز تجاری اهداف مشترکی دارند که باید این اهداف را شناسایی کنند و بر سر آنها با هم تعامل حاصل کنند.

برند به دلیل آن‌که هزینه‌های تبلیغاتی زیادی می‌‍‌پردازد و نگاه بلند مدت به اهداف دارد باعث افزایش مشتریان یک مرکز تجاری می‌شود.

در خصوص مرکز تجاری باید پیش از مرحله بهره‌برداری و تفکیک فضا، صنوف مربوطه را مشخص کرد و این بدان علت است که هر صنفی متناسب با محصولات و خدماتی که برای فروش عرضه می‌کند امکانات خاصی نیاز دارد که باید پیش از آن‌که کار تاسیساتی و عمرانی پایان یابد این تسهیلات دیده شود و جانمایی و مکان آن داخل مجموعه مشخص باشد.

نکته دیگر این‌که هر مجتمع تجاری که روی صنوف تمرکز داشته و در مجموعه خود دسته‌بندی‌های خاصی از جمله اختصاص یک طبقه به صنف خاص یا دسته‌بندی صنوف بر اساس قدرت خرید مردم و... را داشته موفق‌تر بوده است و بازدید مشتریان از چنین مجموعه‌هایی هدفمندتر بوده است.

علاوه بر آنچه گفته شد تبلیغات صحیح و هدفمند و اتخاذ استراتژی‌های مناسب کارفرمایان برای جذب مشتری و برندها نیز مهم است.

کارفرمایان و تیم مشاوره باید پیش‌بینی  کنند برای منطقه‌ای که مرکز تجاری در آن واقع شده است چه برندهایی مناسب هستند و برای جذب آنها با اتخاذ استراتژی‌های مناسب تلاش کنند.

و آخر این‌که مدیریت مناسب مراکز تجاری نیز در کنار بهره‌برداری صحیح موفقیت و رونق پیدار این مراکز را در پی خواهد داشت.

تیرگر(پوشاک مردانه گلوس)

بلوغ همزمان برندها و مراکز تجاری

به عقیده من برندها و مراکز تجاری باید به یک بلوغ همزمان برسند؛ در واقع برندهای موفق در مراکز تجاری موفق یک همزمانی‌هایی با هم داشته‌اندکه توانسته‌اند این موفقیت را پایدار نگه دارند.

نکته دیگری که در هدف‌گذاری هم برند و هم مراکز تجاری باید درنظر گرفته شود این است که قرار است یک برند با حضور در مراکز تجاری مطرح شود یا یک مرکز تجاری با تجمیع برندها به برند تبدیل شود؟

مرکز خریدی مثل لاله‌پارک تبریز به دلیل وجود برندهای مطرح، به برندی برای شهر تبریز تبدیل شد ولی در عوض پردیس کیش به دلیل خوشنامی در این منطقه توانست برندهای ناشناخته زیادی را ه مردم معرفی کند.

معمولا صاحبان مراکز تجاری در ایران پس از ساخت و در مرحله بهره‌برداری به فکر می‌افتند که این مرکز را باید برندها پر کنند یا کسبه خوشنام و یا ترکیبی از هر دو؛ در حالی‌که تمام مطالعات جامعه شناختی، مکان‌یابی، تعریف جانمایی برندها و چیدمان صنوف همه و همه در کشورهای اروپایی یا آسیای شرقی پیش از ساخت مرکز تجاری انجام می‌شود.

 

مهرزاد(مدیر فروش چرم درسا)

تاثیراعتبارکارفرما و نحوه بهره‌برداری بر حور برندها در مراکزتجاری

یکی از سوالاتی که در این میزگرد مطرح شد استانداردهایی است که برندها برای حضور در مراکز تجاری نیازدارند. برای برند درسا اولین نکته این است که آیا آن منطقه کشش فروش محصولات را دارد یا خیر و آیا اساسا مردم آن منطقه نیازی به خرید این محصول احساس خواهند کرد؟

در این حوزه برند درسا برای گسترش شعب خود، بروی نحوه مدیریت مرکز خرید، اعتبار کارفرما، نحوه واگذاری و بهره‌برداری نیز حساسیت ویژه‌ای دارد.

این دقت‌نظر و سخت‌گیریها به این علت است که ما در کشور، مراکزخرید زیادی داریم و این امکان وجود ندارد که برندها در همه مراکز تجاری حضور داشته باشند زیرا افزایش شعب و بزرگ کردن بدنه برند بدون توجه به زیرساخت‌ها منجر به شکست برندها خواهد شد لذا برندها، مجموعه‌ای را انتخاب می‌کنند که ضریب اطمینان آنها را در ماندگاری، رونق پایدار و  انجام تعهدات کارفرما بالا ببرد.

متراژ در نظرگرفته‌شده برای برندها، رنگ‌ها و نورپردازی به‌کاررفته در آن مرکز، تعداد واحدهای تجاری و برندهایی که در آن مرکز حضور دارند، معماری و دیزاین داخلی و این‌که آیا برای سفر مشتری در این ممجموعه تعریفی ارائه شده است یا خیر نیز در حضور برندها در یک مرکز تجاری تاثیرگذار است.

 

سمیع‌زاده (مدیرعامل مرکز اپل ایران)

در راه بهره‌برداری دانش‌بنیان قدم بگذاریم

معمولا در ایران وقتی کارفرمایان قرار است به معرفی پروژه بپردازند آنچه بسیار خودنمایی می‌کند و برجسته می‌شود متراژ پروژه است گویی هرچه متراژ بیشتر باشد پروژه فاخرتر می‌شود در حالی‌که به عقیده من در برابر نگهداری، توسعه پایدار، مشتری‌مداری و سایر پارامترهای دیگر ابعاد پروژه کمترین اهمیت را دارد.

بهره‌برداری، یک پروژه نیست بلکه یک پروسه است و از همان ابتدای ساخت یک مال خودنمایی می‌کند بنابراین تقلید کورکورانه از کشورهای غربی و مقایسه خود با دیگر کشورهای پیشرفته راه به جایی نخواهد برد بلکه لازم است در این راه علم این موضوع را به کشور وارد کنیم و دانش‌بنیان در مسیر بهره‌برداری قدم برداریم.

بهره‌برداری موضوعی است که باید پیش از ساخت پروژه به آن فکر کرد و آن را مورد مطالعه و بررسی قرار داد.

برای مرکز اپل ایران حضور در مراکز تجاری که اقدام به فروش واحدهای تجاری خود می‌کنند جذابیتی ندارد زیرا وقتی واحد از اختیار مدیریت خارج شد کنترلی روی آن نیست و این موضوع جانمایی برندها و چیدمان صنوف در آن مرکزتجاری را دچار آشفتگی می‌کند چون پس از بهره‌برداری از پروژه‌های ایرانی عملا دپارتمان فروش تعطیل می‌شود و نظارتی روی صنوف انجام نمی‌گیرد.

 

دکتر محمود سمیعی‌نصر (مشاور برندینگ)

پس از فروش با احترام پس گرفته می‌شود!

ما خواه یا ناخواه در زمره ظرف جهانی قرار گرفته‌ایم اما چون در کشور استرانژی کلانی در حوزه برندینگ و رشد و توسعه وجود ندارد هرکس بنا به تعریف خود در حوزه برند وارد می‌شود.

شما به صنعت خودرو کشور نگاه کنید، شعارها همه در سطح جهانی اما عملکرد برای سطح داخلی هم پایین است.

متاسفانه ما از تجربه هم استفاده نمی‌کنیم و در ارائه تجربیات خود به دیگران خساست به خرج می‌دهیم در حالی که در غرب این امر به یک شعار تبدیل شده است. آنان قرن بیستم را قرن انفجار اطلاعات و کسب تجربه نامگذاری کرده‌اند و قرن بیست‌ویکم را قرن به اشتراک گذاشتن دانسته‌ها و تجربیات.

امروزه همه کشورها نگاه جهانی دارند و برای پیوستن به قطار جهانی تلاش می‌کنند. ایران هم چشم‌انداز 1404 را ترسیم کرده تا به ظرف جهانی بپیوندد اما آیا در همین موضوع ساخت و توسعه مراکز تجاری در راستای اهداف 1404 قدم گذاشته‌ایم؟! آیا برندهای ما از مرکز خاصی برای دستیابی به این اهداف خط مشی می‌گیرند؟! مسلما این‌گونه نیست. ما ناگزیریم که به قطار جهانی بپیوندیم چون اگر این اتفاق نیفتد شکست خواهیم خورد چرا که با پیشرفت تکنولوژی و تبادل جهانی اطلاعات سلیقه‌های مردم جهانی شده است.

در مراکز تجاری ما مشتری‌مداری بحث مغفولی است که حتی در چنین جلساتی هم به آن اشاره‌ای نمی‌شود. شما نمی‌توانید مرکز خریدی در ایران بیابید که مشتری با طیب خاطر محصولی را از برندی معتبر خریداری نماید و در ارائه خدمات پس از فروش هم، همانطور محترمانه با وی برخورد شود!

ما در حوزه مراکز خرید در مورد همه چیز صحبت می‌کنیم الا مخاطبان خود چون فقط سوددهی برایمان مهم است. به همین دلیل است که مشتریان در خرید همیشه احساس نا امنی می‌کنند و این یکی از آفات مراکز تجاری در ایران است.

در مجموعه کریستال شیراز بنا داریم هویت مجموعه را بر اساس این شعار شکل دهیم که " پس از فروش با احترام پس گرفته می‌شود"

 

علی رضاخانلو(مدیرعامل شرکت آناهید زوان)

کرامت برندها در مراکز تجاری حفظ شود

عدم وجود تجارب مدون در خصوص ساخت، توسعه و بهره‌برداری مراکز تجاری کشور که پیشتر به آن اشاره شد بسیار نگران‌کننده است و صاحبان برندها نمی‌توانند با فراغ بال همکاری مشترکی با کارفرمایان داشته باشند.

پیشنهاد من این است که برندها و صاحبان مراکز تجاری با الگوبرداری از ارتباط کارفرما و برند در مراکز تجاری موفق دنیا ارتباط و تعامل خود را با یکدیگر شکل دهند و معتقدم آنچه در حال حاضر در ایران وجود ندارد یقینا مشابه خارجی موفق خواهد داشت لذا با بهره‌گیری از تجارب آنها برندها و صاحبان مراکز تجاری ایران نیزمی‌توانند تعاملات سازنده و پیشرو داشته باشند.

وقتی صاحب پروژه تحلیل و بررسی دقیقی ندارد که شروع و خاتمه پروژه‌اش چگونه است و امکانات، اقتضائات و حتی موانع بر سر راه اجرای برنامه‌هایش چیست، برندها دیگر رغبتی برای سرمایه‌گذاری در این پروژه‌ها ندارند و این در حالی است که برندهایی هم که در چنین مراکز تجاری در گذشته سرمایه‌گذاری کرده‌اند امروزه با مشکل مواجه شده‌اند.

در آخر باید بگویم حفظ کرامت برند توسط کارفرمایان مشوقی برای حضور برندها در مراکز تجاری است.

 

غلامحسن ادریس‌آبادی (بازرس اتحادیه ساعت)

بدقولی در انجام تعهدات مهمترین مشکل برندها با کارفرمایان

بزرگتریم مشکل ما در مراکز تجاری این است که کارفرمایان از مشاوران قوی بهره نمی‌گیرند و حتی برای مدیریت مراکز تجاری بعضا از افرادی بازنشسته که اطلاعاتی هم در این حوزه ندارند استفاده می‌کنند.

من حدود 10 سال پیش در یکی از مراکز خرید پرآوازه تهران واحدی را خریداری کرده‌ام اما هنوز پس از گذشت سال‌ها سند آن واحد به من داده نشده چون پارکینگ آن مرکز را تبدیل به واحدهای تجاری کرده‌اند و با شهرداری در این خصوص مشکل دارند به همین دلیل همیشه برای حضور در مراکز تجاری تردید دارم و فروشگاه‌های بر خیابان را برای فعالیت ترجیح می‌دهم.

متاسفانه در مراکز خرید ما هیچ نظارتی روی افرادی که واحدهای تجاری را می‌خرند یا اجاره می‌کنند وجود ندارد و همین امر سبب می‌شود مراکز تجاری به‌خاطر ثابت نبودن مشاغل و صنوف از رونق بیفتند.

بدقولی در تحویل واحدها، تحویل سند، بی‌برنامگی برای رونق پایدار و چیدمان نامناسب صنوف از عواملی هستند که رغبت برندها را برای حضور در مراکز تجاری از بین می‌برند.

 

فخار(مدیر برند جامه‌پوش‌آرا)

لزوم سرمایه‌گذاری مشترک برندهای ایرانی با کارفرمایان مراکز تجاری

چون در ایران برندهایی قوی خصوصا در حوزه پوشاک نداریم، تولیدکنندگان تمایل کمتری به ارائه مستقیم کالاهای خود می‌کنند و معمولا کالاهای خود را با مشارکت برندهای دیگر یا با مشارکت مراکزتجاری در کنار دیگر برندها ارائه می‌کنند.

در این حوزه قریب به 100 فروشگاه وجود دارد که ما با آنها همکاری می‌کنیم و کالاهای خود را ارائه می‌دهیم که برخی از آنها عبارتند از: شهروند، هایپراستار، هایپرسان، ایران کتان و .....

اما تعداد محدودی از این فروشگاه‌ها موفق هستند و علت این است که این فروشگاه‌ها، گروه مشتریان خود را شناسایی کرده‌اند و برای تامین نیازهای این گروه از تعدادی برندهای داخلی که توان تولید کالا متناسب با آن نیازها را دارند استفاده کرده و با این برندها تحت نام یک فروشگاه مثل ایران­کتان مشارکت نموده‌اند و از این طریق هم برندها منتفع شده‌اند هم مالکان فروشگاه‌های ذکر شده .

به نظر من برندهای ایرانی باید سرمایه خودشان را با سرمایه کارفرما در مراکز تجاری به اشتراک بگذارند تا هر دو منتفع شوند و مجموعه‌های تجاری و برندهای موفق داشته باشیم.

 

میراحمد حبیبی (کارفرمای پروژه ایپک پالاس تبریز)

تلاش در راستای پیاده‌سازی استانداردهای جهانی در این پروژه

پروژه ایپک پالاس در جنوب غربی تبریز واقع شده و بر اساس زمان‌بندی اعلام شده تا پایان سال 95 کار پروژه به اتمام می‌رسد و واحدها تحویل داده می‌شود.

در طراحی ایپک پالاس مشاور خارجی نداشته‌ایم اما در بخش نورپردازی که یکی از بخش‌های اصلی در معماری نما و طراحی داخلی است از یک شرکت امریکایی کمک گرفته‌ایم.

ما خود را موظف می‌دانیم تمام الزامات مبنی بر داشتن حس آرامش را برای خرید خانواده‌ها مدنظر داشته باشیم و در راستای پیاده‌سازی استانداردهای جهانی در این پروژه از هیچ کوششی فروگذار نخواهیم کرد.   

از کل مجموعه ایپک پالاس فقط 26 درصد به واحدهای تجاری اختصاص یافته و الباقی برای فضاهایی نظیر شهربازی، پارکینگ، فودکورت، مشاعات و ... در نظر گرفته شده است.

 

موسوی (کارفرمای مجموعه تجاری- اداری مگاپارس)

برند و کارفرما در مراکز تجاری هم‌خانواده هستند

سابقا دغدغه سازندگان پروژه‌های تجاری ساخت و تحویل پروژه بود اما امروزه شرایط بازار، پروژه‌ها و سلایق طوری است که اگر کارفرمایی بخواهد در این مسیر حرکت کند قطعا شکست خواهد خورد و به تبع آن کسانی هم که در کنار این سازندگان قرار می‌گیرند باید شکست را بپذیرند.

دغدغه مجموعه مگاپارس از ابتدای بنای پروژه این بود که سازنده صرف نباشد و در کنار توجه به ابزارهای سخت‌افزاری نظیر سازه، فضاها، تجهیزات و تاسیسات به ابزارهای نرم‌افزاری نیز بها دهد؛ اما توجه به مجموعه نرم‌افزاری یک طرفه نیست.

کارفرما اگر بخواهد تفکیکی بین سازنده و بهره‌بردار قائل شود با شکست مواجه خواهد شد.

کارفرمایان و برندها باید اعتقاد داشته باشند که عقد قرارداد آنها را در یک خانواده قرار می‌دهد نه در دو مسیر جداگانه لذا ما در مگاپارس به دنبال تدوین آیین‌نامه بهره‌برداری هستیم که در آن آیین‌نامه، وظایف و تعهدات برندها و کارفرما مشخص شده باشد.

لازم است فرهنگ اجرای ضوابط این آیین‌نامه و آیین‌نامه‌هایی از این دست نیز ارتقا پیدا کند که این امر با هم‌اندیشی میسر خواهد شد.

رابطه کارفرما و بهره‌بردار به‌قدری تاثیرگذار است که هم می‌تواند هم‌افزایی ایجاد کند و هم تخریب نماید.

دغدغه‌های ساخت‌و ساز برای کارفرمایان بسیار زیاد است بنابراین لازم است بهره‌برداران پس از خرید یا اجاره و پیش از اتمام پروه مدام با کارفرمایان در خصوص نیازهایشان چه به لحاظ نرم‌افزاری و چه سخت‌افزاری در ارتباط باشند تا کارفرما آنها را مرتفع نماید.

 

شجاعی(مدیرفروش پروژه تجارت جهانی فردوسی)

مشتری ولینعمت ماست!

بخش فروش، مرکز ثقل مراکزتجاری است چراکه از طرفی با همه صنوف و از سویی دیگر با کارفرما یا گروه سازنده ارتباط مستقیم دارد و می‌تواند نگاه جامع‌تری به فروش و بهره‌برداری داشته باشد.

یکی از مشکلات ما این است که مردم پولهای خود را به جای این‌که در راه سرمایه‌گذاری مصرف کنند در بانک‌ها ذخیره می‌کنند و دلیل این کار این است که ما در کشورمان از رابطه برد- برد استفاده نمی‌کنیم و فقط به منافع خود فکر می‌کنیم همین امر اعتماد برای سرمایه‌گذاری را از بین می‌برد.

ما هنوز نمی‌دانیم فروش اولین مرحله تعهد است. در یک پروژه وقتی مشتری خرید خود را انجام داد یگر برایمان مهم نیست در حالی‌که باید به فکر ایجاد رابطه بلندمدت با خریدار یا مشتری باشیم.

پروژه تجارت جهانی فردوسی، پروژه‌ای است که فقط سرقفلی می‌فروشد، اما بیشترین حجم فروش را در منطقه داشته است ، علت این است که فرمول p5 مک‌کارتی که شامل قیمت، مکان، مردم، تولید و احساس امنیت است در آن اجرایی شده است.

به نظر من مراکز خرید باید انگیزه برای مردم و بهره‌برداران ایجادکنند و به این توجه کنند که در همه پروژه‌ها مردم ولی‌نعمت هستند.

در ایران چون تفریحات مردم محدود است فضا و ظرفیت برای مانور مراکز تجاری و جلب نظر مردم بسیار زیاد است.

پروژه تجات جهانی فردوسی در قلب تهران (خیابان فردسی) واقع شده و 70 هزار متر زیر بنا دارد.

این مجموعه در 14 طبقه احداث شده که هر طبقه آن به صنف خاصی اختصاص داده شده است. در طبقه منفی یک 37 بانک کشور شعبه دارند. طبقه همکف و اول، هر طبقه به 85 واحد سکه و صرافی اختصاص یافته همچنین اولین بازار طلا با 170 فروشگاه نیز در یکی از طبقات این مجموعه احداث شده است. وجود رستوران و فودکورت و پارکینگ نیز از دیگر امکانات موجود در این مجموعه می‌باشد.

 

هادی نظری: (آرشیتکت فضاهای تجاری)

مراکز تجاری باید به نماد شهری بدل شوند

در دنیا مجموعه‌های تجاری موفق هستند که با زندگی روزمره و تعاملات اجتماعی مردم گره خورده‌اند که این در بازارهای ایران در قدیم بسیار اتفاق می‌افتاده است.

این‌که یک مجتمع تجاری با وجود رقیب ، حضورش کمرنگ می‌شود یا حتی از بین می‌رود به این علت است که از زندگی مردم جدا افتاده‌اند.

نکته دیگر این‌که مراکز تجاری ما باید تلاش کنند تا به یک آدرس یا نماد شهری بدل شوند و این قابلیتی است که در ایران نادیده گرفته می‌شود.

 

خانی (بهره‌بردار پروژه‌های تجاری)

عوامل موثر در بهره‌برداری صحیح

عواملی که منجر به بهره‌برداری صحیح خواهد شد به شرح زیر است:

  1. هماهنگی میان اهداف مدیر بهره‌بردار و صاحبان مراکز
  2. انتقال فرهنگ درست بهره‌برداری به کارفرما، برندها و صنف خرده‌فروش و تولید یک زبان مشترک
  3. ایجاد فضای تعاملی بین برند و مرکز خرید بر اساس واقعیات نه ذهنیات
  4. نزدیک کردن دیدگاه‌های همه افراد تاثیرگذار در یک مرکز خرید به سمت بلوغ مجموعه نه دادو ستد
  5. نوآوری و ابداع روشهای هوشمند و هدفمند تبلغاتی و تفریحی
  6. افزایش وسعت افق و حضور یک مرکز خرید و همکاری با سایر حلقه‌های بهره‌برداری

 

پایان مراسم

پس از سخنان میهمانان در این مراسم پروژه تجاری - اداری آرتمیس به میهمانان معرفی شد و قلعه‌نویی به عنوان کارفرما به جمع‌بندی آنچه صاحبان برند و کارفرمایان مراکز تجاری در این جمع گفتند پرداخت و گفت: مدتی است جو تجاری‌سازی در ایران حاکم شده و مانیز وارد این جو شده‌ایم اما هنر این است حال که به این حوزه وار شده‌ایم تمام تلاش خودرا در جهت موفقیت و جلوگیری از هدررفت سرمایه انجام دهیم تا سربلند باشیم.

به دغدغه تمام برندها احترام می‌گذاریم و بر دغدغه آنها مبنی بر تعهدات کارفرما صحه می‌گذاریم و این مسئله را مسئله مهمی می‌دانیم.

ما اتحادیه‌ای هستیم که در قالب تعاونی فعالیت می‌کنیم، این اتحادیه 20 سال است که فعالیت دارد و اگر در حال حاضر این مجموعه از یک پایگاه اجتماعی برخوردار است به دلیل انجام تعهداتش است.

در پایان این مراسم با اهدا تندیس آرتمیس به میهمانان از حضور انان در این مجموعه در حال ساخت قدردانی شد.

 

 

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی