جذابیت‌های معماری ایرانی
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۱۱/۱۳ --- کد خبر ۸۹۰

استفاده از المان‌ها و سبک‌های مختلف معماری ایرانی در پروژه‌های گوناگون مسکونی و شهری دغدغه‌ای است که بسیاری از معماران ایرانی آن را نادیده می‌گیرند و در طراحی بناها باز هم به تقلید از معماری غربی می‌پردازند.

در این میان برخی معماران با جدیت تمام تلاش می‌کنند تا جایی که ممکن است سازه‌های ایرانی را متناسب با فرهنگ ایرانی و با راه‌حل‌های موجود در سبک‌های بی انتهای معماری ایرانی ساخته یا اصلاح کنند.

پیمان شهسواری یکی از این معماران جوان است که دغدغه زنده نگه داشتن معماری ایرانی را در سر دارد. وی  داراى مدارک کارشناسى عمران و کارشناسى ارشد معمارى بوده و از سال ٨٢ به صورت نیمه‌حرفه‌اى و از سال ٨٦ به صورت حرفه‌اى مشغول کار است و بالغ بر ٢٠٠ پروژه ساختمانى اعم از مسکونى‌، ویلایى‌، تجارى‌، ادارى‌، فرهنگى و ورزشى را طراحى کرده و تحقیقات گسترده‌اى براى پیاده‌سازى معمارى ایرانى در عرصه ساختمان مسکونى انجام داده است.

وی در مقاله‌ای در خصوص پروژه‌ فاخر مسکونی در شهرک غرب تحقیقاتی انجام داده که از زبان خود و با همان ویرایش در زیر آمده است:

پروژه مورد تحقیق بنده در شهرک غرب تهران که یکى از مناطق لوکس تهران و داراى ویژگی‌هاى خاص است، واقع شده است. اکثریت ساختمان‌هاى موجود در این منطقه به صورت ویلایى چهار طرف باز یا کوشک طراحى و اجرا می‌گردند.

پروژه مذکور در زمینی به مساحت تقریبى ٩٠٠ مترمربع و زیربنای ١٥٠٠ مترمربع این خاصیت را دارد و شامل چهار نما مى‌باشد. با توجه به خواسته کارفرما و پیشنهاد اینجانب نماى این پروژه را بر اساس اصول طراحى معمارى ایرانى پیاده و اجرا کردیم که در هریک از نماها با توجه به یکپارچه بودن و همگن بودن آنها با نماهاى دیگر توانستیم این نماى خاص که یاد و خاطره المان‌هاى معمارى ایران را زنده می‌نماید، طراحی و پیاده کنیم.

ما براى طراحی و ایجاد المان‌هاى موصوف در زمان حال حاضر و با توجه به ترویج نماهاى کلاسیک که از فرانسه و ایتالیا (‌معماری غرب) در معماری‌مان ورود کرده‌اند، راه پردغدغه‌اى را در پیش داشتیم و تقریبا براى ناظران غریب و تعجب‌آور بود که بتوانیم این نوع از معماری را دوباره زنده کنیم تا نشان دهیم معمارى کلاسیک ایرانى داراى المان‌هاى به مراتب قوى‌تر وپخته‌تر از معمارى‌هاى ترویج شده، است و ریشه تاریخى آن به زمان صفویه و ساسانى برمی‌گردد.

ایجاد 2 ایوان 4صفحه‌اى قاجارى در 2طرف ورودى اصلى ساختمان که نشان‌دهنده نماد (‌جلو خان‌) در معمارى ایران است برای کمک به تاکید طاق ورودى با ارتفاع بلندتر برای ایجاد تنش بالاتر و تاکید بر ورودى اصل ساختمان در نظرگرفته شده است که هریک از این 3 المان ورودى با تزیینات مخصوص به خود آراسته شده‌اند و در نماهاى شرقی و غربی با استفاده از مصالح ترکیبى آجر‌، چوب و کاشی فیروزه‌ای که یادواره مصالح معمارى ایران هستند، با نهایت دقت و جانمایى مناسب طراحى شده‌اند.

در پلان داخلى این مجموعه از 2 محور عمود بر هم که ایجاد ارتباط‌هاى افقى به عنوان محور‌های اصلی ساختمان که از نقاط پر ارزش این ساختمان می‌گذرد را بر عهده دارند و از هندسه‌هاى هشتى در گچبری‌ها و سنگ‌هاى حجارى روى کف، دیواره‌ها و سقف‌ها استفاده کرده‌ایم تا بتوانیم اشتیاق و کنجکاوی  ناظر را پس از رویت آن نما تا داخل مجموعه حفظ کنیم.

از آینه‌کارى به همراه گچبرى و نقاشی‌های تذهیبی اصیل ایرانی براى تزیینات دیواره‌ها و سقف این مجموعه استفاده کردیم تا تجملات خواسته شده در داخل نیز رعایت شود‌. یکى از تزیینات تخصصى معمارى ایران از زمان قاجاریه به صورت پر رنگ‌تر از زمان دورتر در داخل ساختمان‌ها مورد استفاده قرار گرفته است تا به انتظارات ناظر نزدیک‌تر شویم و او را با هدف خود آشنا‌تر بسازیم.

این پروژه شامل یک طبقه با کاربرى اتاق ماساژ‌، سالن ورزش‌، سالن استخر و آشپزخانه صنعتى و انبارهایی که در تحتانى‌ترین قسمت این پروژه قرار دارد، است و طبقه فوقانى آن که به صورت نیمه اجرا شده‌، محل قرارگیرى سرایدارى و پارکینگ است.

 در طبقه همکف با ایجاد یک اتاق میهمان و آشپزخانه مجهز به تمام مبلمان مربوطه و سالن پذیرایى و لابى توانستیم بخش خصوصى و عمومى این ساختمان را از هم مجزا کنیم تا اتاق خواب‌ها و نشیمن خصوصى به طبقه فوقانى (‌اول‌) هدایت شوند و بتوانیم فضاهاى خصوصی را جدا از فضاهاى عمومى جانمایى کنیم. در طبقه آخر یک فضاى گرم با کاربرى کتابخانه خصوصى طراحى کردیم تا با دید پانورامای شهر تهران و مشرف به باغ‌بام این پروژه باشد و داخل این باغ‌بام را با مصالح کاملا سنتى مانند آجر و کاشى‌هاى رنگى تزیین کردیم تا بتوانیم حس زندگی‌، سرسبزی و پر از رنگ موجود در معماری غنی ایرانی را به این مجموعه القا کنیم.

و سخن آخر این‌که ...

در معماری ایران راه‌حل‌ها و جذابیت‌های بسیاری نهادینه شده است که عصاره چندین سال فکر در زمان خود است، برای این‌که نگذاریم معماری‌ غربی و فکر غربی جایگزین این ثروت بی انتها شود.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی