ده قانون برای فودکورت‌ها که باید بدانید
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۱۱/۱۸ --- کد خبر ۸۹۶

با گذشت زمان من (نگارنده مقاله) فودکورت‌های خوب و بد و اداره غذاها برای صنعت مراکزتجاری و صنایع مستقل و همچنین اداره آنها در فروشگاه‌های زنجیره‌ای را بررسی و ارزیابی کرده‌ام.  همچنین من کارشناس مشاوره بوده و در دعاوی حقوقی متعددی مرتبط با فودکورت‌ها به عنوان شاهد حضور داشته‌ام. اخیرا کتابی تحت عنوان رستوران و فست‌فود نوشته‌ام که قسمت‌هایی از آن به مراکزخرید و فست‌فودها اختصاص دارد.

 اختصارا در ذیل نظراتی در خصوص موضوع به عرضتان می‌رسد:

  1. فودکورت‌ها نیاز به مکانی مانند پیاده‌روها برای تردد دارند. آنها اغلب نمی‌توانند به تنهایی جذابیت کافی برای خودشان خلق کنند. فودکورت‌ها باید در مکانی مستقر باشند که به طور طبیعی مردم در آنجا جمع شده و یا مطمئنا از آنجا عبور می‌کنند.
  2. فودکورت‌ها تولیدکننده هستند، اما به طریق غیرمعمول. آنها معمولا اکثریت حجم رفت‌وآمدشان را در طول ساعات معمول غذا خوردن تولید می‌کنند؛ زمانی که کامپیوتر مغز سیگنال می‌فرستد که وقت غذا خوردن است. همچنین نباید به فودکورت‌ها به چشم تولیدکننده‌ای که یکی از بال‌های مراکزخرید یا مراکزتجاری هستند، نگاه کرد، زیرا همان قدر که در ساعات پیک غذاخوردن پرتردد هستند در ساعات غیر از آن خلوت و بدون ترافیک می‌باشند. به خاطر داشته باشید مقدار قابل ملاحظه‌ای از فروش فودکورت‌ها از تصمیمات ناگهانی حاصل می‌شوند.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                
  3. جای نشستن به عنوان یک موضوع و معضل مهم ادامه دارد و هم‌اکنون که بیش از 5 سال از عمر فودکورت‌ها نمی‌گذرد و جای نشستن مشکل اساسی است، در آینده و با رشد فزاینده فودکورت‌ها چه خواهد شد؟ بدون محل نشستن کافی در ساعات پیک تردد (ساعت فرمان مغز)  مستاجران غذایی به آن مقدار از فروش که توانایی آن را دارند، دست نخواهند یافت. معده مردم برای 3زمان از پیش تعیین شده برنامه‌ریزی شده است، بنابراین برای رونق شغل غذایی، محل نشستن به عنوان یک عامل مهم برای این ساعات، چه در حال و چه در آینده باید در نظر گرفته شود. 
  4. تعداد کمی‌ از فودکورت‌های مستقل مانند – ما و پا – در این صنعت موفق شده‌اند. آنها نیز چشم‌اندازی متعالی و بزرگ داشتند، اما تجربیاتشان کم بود. بیشتر مدیران مراکزتجاری خودشان را پرستار فودکورت فرض کرده و زمان قابل ملاحظه‌ای را برای پرکردن جاهای خالی فودکورت‌ها صرف می‌کنند، علاوه بر آن بیشتر فودکورت‌ها با انتظارات آنها پیش نمی‌روند. معمولا مشکل اصلی در طراحی اصلی و اولیه است، مکان فودکورت و انتخاب مستاجرها، که نیازمند بازنگری و تجدیدنظر هستند.
  5. فودکورت‌ها اغلب نباید مشمول فاز اول بهره‌برداری در یک مرکزخرید جدید شوند، زیرا در بدو امر پتانسیل غذایی کافی برای فضای اختصاص داده شده را ندارند. این امر بخصوص در اداره (مجموعه ما و پا) کاملا مشهود بود؛ آنها به سادگی نتوانستند قدرتشان را برای نجات فروش کم در مقایسه با هزینه فضای اشغال شده، حفظ کنند.                                                                                                                                                                                                                                                                                                
  6. به نظر بنده در آینده مستاجران اختصاص داده شده به فودکورت‌ها باید محدود به 6 تا 8 عدد شوند؛ بدین معنی که بیشتر رستوران‌های زنجیره‌ای و نمایندگی‌ها به دلیل عملکرد فروش منحصربه‌فرد و بالاترشان ‌فضاهای اصلی فودکورت‌ها را اشغال خواهند کرد. این پیکربندی اهمیت نام برای مشتری‌ها و اهمیت رقابت به وسیله واحد تولیدی و ترکیب محصولات را به رسمیت می‌شناسد.
  7. بیش از یک نوع مشخص از مستاجران موادغذایی (فودکورت‌ها) مانند بیف، پیتزا، مرغ ، غذاهای محلی شرقی، مکزیکی و ... به ندرت می‌توانند در یک فودکورت زنده و باقی بمانند، مگر این‌که فود‌کورت در قسمت مرکزی شهر واقع شده باشد. زمانی که این اتفاق می‌افتد مستاجران مستقل (کسانی که از زنجیره‌ای یا نمایندگی نیستند) معمولا تحت تاثیر قرار گرفته و حذف می‌شوند.
  8. صنعت مراکزتجاری به طور کلی به رسمیت شناختن سهم مستاجران غذایی و فودکورت‌ها در بازار را آغاز کرده است، چرا که به معنای واقعی بازار خریدن و خوردن همیشه دست در دست هم و در کنار هم پیش می‌روند. فودکورت‌ها نه تنها نباید جریمه‌ای پرداخت کنند، بلکه شاید باید یارانه نیز به آنها پرداخت شود.
  9. بقای فودکورت به هر طریق وابسته و در کنترل مردمی است که مصرف‌کننده هستند. نظافت و تمیزی برای یک اپراتور و اداره‌کننده حقیقتا موجب جلب‌اعتماد و ایمان مصرف‌کننده می‌شود. عکس‌العمل شما چگونه است زمانی که وارد یک مکان غذاخوری شده و با میزهای به هم ریخته و کاغذهای پخش شده روی زمین مواجه می‌شوید؟ اغلب مردم، حتی شما آنجا را ترک می‌کنید. فودکورت‌ها همیشه باید از نگاه منتقدانه مشتری به خود نگاه کنند؛ زمانی که کثیف یا به هم ریخته باشند مردم را از آنجا می‌رانند و وقتی مردم از مکانی بروند، دیگر هرگز باز نمی‌گردند. لطفا این را به خاطر داشته باشید.
  10. حفظ ظاهر و آراستگی مستاجران غذایی به شدت اهمیت دارد؛ بار دیگر یادآور می‌شوم به خاطر تصمیم‌گیری لحظه‌ای و ضربه‌ای مصرف‌کننده. وجود درختان و درختچه‌ها داخل و اطراف یک فودکورت حس زیبایی به مردم می‌دهند.

صنعت غذایی بسیار متفاوت است، بنابراین در مورد انتخاب خود فکر کنیم و قوانین جانمایی فودکورت‌ها و انتخاب مستاجران غذایی را رعایت کنیم.

برگرفته از کتاب راهنمای رستوران‌ها از ملانیفای 2016

ترجمه: منصوره مرادی زاویه

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی