سورپرایزی از راک تهران!
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۱۱/۱۸ --- کد خبر ۸۹۷

تولید تجهیزات سرمایشی فروشگاه‌ها

راک ‌تهران از جمله برندهای معتبر فعال در حوزه تجهیزات فروشگاهی و انبار است که به تولید ملی با بهترین کیفیت و نه به هر قیمتی اعتقاد راسخ دارد، بنابراین برای تولید این‌ نوع تجهیزات ابتدا زیرساخت‌ها را آماده کرده و سپس به تولید و تسخیر بازار داخلی می‌پردازد. ناگفته نماند حضور در بازارهای کشورهای منطقه نیز برای این مجموعه اهمیت ویژه‌ای دارد، بنابراین مدیریت مجموعه در طول سال‌های فعالیت همواره تلاش کرده با به‌روزرسانی مجموعه و افزایش محصولات سبد کالایی خود، راک تهران را به عنوان برندی خوشنام در سطح جهانی معرفی کند. امسال نیز در رونمایی از آخرین اقدامات انجام شده در شرکت راک تهران در نمایشگاه کالا و تجهیزات فروشگاهی و فروشگاه‌های زنجیره‌ای، تولید تجهیزات سرمایشی با روش جدید سورپرایزی برای بازدیدکنندگان از این نمایشگاه بود. بر همین اساس با محمدرسول شاملو، مدیرعامل شرکت راک تهران به گفت‌وگو نشستیم که مشروح آن در زیر آمده است.

 

 

جناب شاملو در گفت‌وگویی که خردادماه سال گذشته با حضرتعالی داشتیم مجموعه راک تهران به خوانندگان معرفی شد. در خصوص عملکرد این مجموعه در سالی که گذشته، توضیحاتی ارایه نمایید.

خوشبختانه مجموعه راک تهران در طول سال‌های فعالیت خود همواره سیر صعودی داشته است. این مجموعه همچون سال‌های پیشین در کالا و تجهیزات شرکت کرد و تحولات به وجود آمده در این مجموعه را به نمایش گذاشت. همچنین در راستای گسترش فعالیت‌های راک تهران مجموعه‌ای با نام آرتیکو متولد شد تا این شرکت بتواند علاوه بر تجهیزات انبار و تجهیزات فروشگاه‌های زنجیره‌ای، تجهیزات فروشگاهی یا مبلمان فروشگاهی را نیز در سبد محصولات خود داشته باشد و به تامین نیاز مشتریان بپردازد.

کارخانه جدید راک تهران  از مدتی پیش به بهره‌برداری رسیده است و همچنین در سال‌جاری آنچه به عنوان دستاورد این مجموعه و فعالیتی نوآورانه در نمایشگاه کالا و تجهیزات رونمایی شد، تولید تجهیزات سرمایشی و یخچال و سردخانه برای فروشگاه‌ها است که این امر نیز در راستای گسترش فعالیت‌های این شرکت قرار دارد.

در خصوص تغییر در مشتریان، در طول این سال‌ها یکی از افتخارات راک تهران این است که مشتریان قدیمی خود را حفظ کرده و در عین حال مشتریان جدیدی همچون فروشگاه‌های هفت به این تعداد اضافه شده‌اند.

 

لطفا در خصوص تولید تجهیزات سرمایشی فروشگاه‌ها بیشتر توضیح دهید.

تجهیزات سرمایشی فروشگاه‌ها محصولاتی است که تا پیش از این اگر قرار بود مجموعه‌ای بر اساس جدیدترین متد از این تجهیزات استفاده کند باید به وارد کردن این تجهیزات مبادرت می‌ورزید، اما راک تهران با همکاری یک شرکت ترکیه‌ای این تجهیزات سرمایشی را با جدیدترین متد روز و با همان استانداردهایی که در ترکیه و اروپا وجود دارد، تولید خواهد کرد.

در بخش تجهیزات سرمایشی همکاران ما در 2 تیپ کار می‌کنند؛ کسانی که تولیدکننده هستند و با همان متد و طراحی‌های قدیمی و به‌روز نشده تولید می‌کنند و می‌فروشند و دیگری کسانی که تجهیزات به‌روز را با قیمتی بالا وارد می‌کنند که بالطبع در این میان هیچ رقابتی بین تولیدکنندگان و واردکنندگان ایجاد نمی‌شود. در این میان راک تهران محصولی را تولید می‌کند که همان استانداردهای جدید را داراست، اما با قیمتی نازل‌تر از نوع وارداتی آن عرضه می‌شود.

راک تهران از شرکت‌هایی است که همواره در نمایشگاه‌ها و همایش‌ها حضوری فعال دارد. بفرمایید این امر چه تاثیری بر فعالیت‌های این شرکت دارد؟

این رسالت راک تهران است که با شرکت در همایش‌ها و نمایشگاه‌های مرتبط به تبادل اطلاعات با شرکت‌ها بپردازد، چرا که معتقدیم تبادل اطلاعات و بهره‌گیری از تجارب دیگران هم به بالا بردن سطح فعالیت‌های مجموعه کمک می‌کند و هم اگر به امری همگانی مبدل شود، یعنی همه شرکت‌ها خود را به حضور فعال در نمایشگاه‌ها ملزم کنند به بالا بردن سطح این صنعت کمک خواهد کرد. ما با حضور در نمایشگاه‌ها نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی می‌کنیم و می‌توانیم در یک فضای رقابتی خود را بهتر به مشتریانمان معرفی کنیم.

 

معتبرترین نمایشگاه‌های داخلی و خارجی در حوزه فعالیت شما کدامند؟

راک تهران در 2 حوزه فعالیت می‌کند؛ تجهیزات فروشگاهی و تجهیزات انبار. در تجهیزات فروشگاهی معتبرترین نمایشگاه داخلی، نمایشگاه بین‌المللی کالا و تجهیزات فروشگاهی و فروشگاه‌های زنجیره‌ای است که به ‌طور منظم هر سال برگزار می‌شود، اما در حوزه تجهیزات انبار نمایشگاه تخصصی وجود ندارد و ما در نمایشگاه‌هایی شرکت می‌کنیم که به این حوزه مربوط شوند. امسال در 10 نمایشگاه داخلی شرکت کردیم که نمایشگاه‌های تخصصی حوزه فعالیت ما نبودند، اما به نوعی با این صنعت مرتبط بودند. نمایشگاه نفت و گاز، صنعت تهران‌، مواد غذایی‌،کاشی و سرامیک، خودرو، لوازم خانگی و ... از جمله این نمایشگاه‌ها هستند.

در خارج از کشور نیز تمام نمایشگاه‌هایی که به صورت تخصصی در این صنعت و در چین، ترکیه، امارات و آلمان برگزار می‌شوند، معتبر هستند.

 

شما برای حضور در نمایشگاه‌های خارجی با چه چالش‌هایی مواجه هستید؟

ما بازدیدکننده اکثر نمایشگاه‎‌های خارجی هستیم، اما به واسطه مسایل و مشکلاتی که وجود دارد نمی‌توانیم در این نمایشگاه‌ها به عنوان شرکت‌کننده حضوری فعال داشته باشیم. ما در انجمن‌های مختلف مشکل عدم حمایت از شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه‌های خارجی را مطرح کرده‌ایم و به دنبال این هستیم که سرانجام دولت راهکاری جهت تسهیل حضور شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه‌های خارجی ارایه دهد.

هدف ما تولید محصولات صادرات‌محور است و یکی از راه‌های جذب مشتریان خوب در بازارهای جهانی حضور فعال در نمایشگاه‌های خارجی است.

این نمایشگاه‌ها بستر خوبی را فراهم می‌کنند تا ما خودمان را به مشتریان خارجی معرفی کنیم و در کمترین حالت، بازارهای اطراف را تحت سیطره خود درآوریم، اما متاسفانه عدم حمایت‌های دولت سبب شده چین و ترکیه این بازارها را تصاحب کنند.

در کشور ترکیه دولت برای تسهیل حضور در نمایشگاه‌ها، 50 درصد و در برخی مواقع 70 درصد هزینه‌های حضور در نمایشگاه را به صورت مستقیم پرداخت می‌کند و همین امر مزیت رقابتی ترکیه محسوب می‌شود، اما در ایران هیچ حمایتی برای حضور ایرانیان در نمایشگاه‌های خارجی صورت نمی‌گیرد.

با همه این اوصاف ما به عنوان بازدیدکننده در همه نمایشگاه‌ها شرکت می‌کنیم و توانسته‌ایم نام خوبی در این صنعت به‌‎‌ دست آوریم.

راک تهران در دهمین نمایشگاه بین‌المللی کالا و تجهیزات نیز شرکت کرده و حضور فعالی داشته است. لطفا کمی در خصوص این نمایشگاه و گروه‎های کالایی حاضر در آن توضیح دهید.

این نمایشگاه 10 سال است که به ‌طور پیاپی برگزار می‌شود و با توجه به این‌که این صنعت رو به رشد است، هر سال بر کیفیت این نمایشگاه افزوده می‌شود. به دلیل اعتباری که این نمایشگاه در طول این سال‌ها کسب کرده، امسال شاهد حضور بیش از 16شرکت از کشورهای خارجی بودیم و شرکت‌کنندگان داخلی نیز محصولات متنوعی را به معرض نمایش گذاشتند.

تجهیزات و لوازم فروشگاهی (قفسه‌های فروشگاهی، سبدهای حمل کالا، یخچال‌های ویترینی و سردخانه، نرم‌افزار فروشگاهی، صندوق و ریل کنار صندوق، بارکدزن، بارکدگیر، فروشگاه‌ها و رستوران‌های زنجیره‌ای دولتی، تعاونی و خصوصی، ،

نمایندگی‌های خارجی، ساخت‌و‌ساز، معماری و خدمات داخل فروشگاهی (طراحی، مشاوره، مدیریت، اجرا و نظارت بر احداث و ایجاد فروشگاه)، فروشگاه‌های مجازی (دارای مجوز قانونی) و مجتمع‌های بزرگ فروشگاهی از جمله گروه‌های کالایی هستند که در این نمایشگاه حضور داشتند.

 

این نمایشگاه تا چه حد به استانداردهای روز دنیا نزدیک است؟

در مقایسه با نمایشگاه‌های خارجی باید بگویم یکی از مشکلات اساسی ما این است که صنعت تجهیزات فروشگاهی در کشور ما هنوز خیلی کوچک و نوپاست و در خور جمعیت 80 میلیونی ایران رشد نکرده، در حالی که بازار پیش روی این صنعت بسیار بزرگ است. ما باید سعی کنیم در این حوزه شرکت‌های نام‌آور و بزرگی داشته باشیم تا بتوانیم با هم رقابت سازنده داشته باشیم.

متاسفانه فعالان این صنعت نگاه صادرات‌محور ندارند و به بازار ایران بسنده کرده‌اند، غافل از این‌که کشورهای کوچکی مانند ترکیه چند برابر مصرف خودشان تولید می‌کنند، زیرا صادرات دارند. باید این صنعت را بزرگ‌تر کنیم، حجم و کیفیت تولیدات را بالا ببریم، از ماشین‌آلات روز دنیا استفاده کنیم و بهره‌وری را بالا ببریم.

در صورت تحقق این موارد نمایشگاه‌های ما نیز به سطح استانداردهای روز دنیا می‌رسند.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی