استارت آپی از جنس مد
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۱۱/۲۵ --- کد خبر ۹۰۷

رویکرد کارآفرینی مد و تک برگزار شد

اولین رویداد کارآفرینی مد و لباس با عنوان "مد و تک" از تاریخ 8 تا 10 دی‌ماه 95 در طبقه یازدهم مجتمع تجاری پالادیوم تهران برگزار شد.

در این رویداد، طراحان و متخصصان حوزه مد و لباس، برنامه‌نویسان، طراحان گرافیک، مدیران تجاری و علاقه‌مندان به راه‌اندازی کسب‌وکار گرد هم آمدند تا با ارایه ایده‌های خلاقانه و بکر خود، کسب‌وکارشان را راه بیندازند و به رقابت با یکدیگر بپردازند.

در واقع هدف از برگزاری رویداد مد و تک، آشنایی با ادبیات و اصول راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار موفق در صنعت مد و لباس، گسترش بسترهای بازرگانی و فروش، به‌روزسازی سیستم خرده‌فروشی پوشاک به منظور کمک و تقویت فروش پوشاک ایرانی و حمایت از فرهنگ ایرانی اسلامی است.

این رویداد در  2بخش آموزشی و مسابقه‌ای برگزار ‌شد.

در بخش آموزشی کارگاه طراحی مدل‌های موفق کسب‌و‌کار ویژه صنعت مد و پوشاک، ابزارهای لازم برای مدیریت مدل‌ها و معرفی آنها به همکاران و سرمایه‌گذاران آموزش داده ‌شد‌. در بخش مسابقه‌ای گروه‌های شرکت‌کننده با الگوبرداری از مدل‌های موفق رویدادهای جهانی با یکدیگر به رقابت پرداختند، گروه‌های مختلف زیر نظر اساتید برجسته طی 54 ساعت و  در یک فضای واقعی به کار روی ایده‌هایشان و ارایه مدل مناسب از کسب‌و‌کار و ساخت یک نمونه اولیه از آن پرداختند.

همچنین در این رویداد شرکت‌کنندگان آموختند چگونه درست فکر کرده و ایده خود را در جهتی درست و قابل عملی شدن، رشد دهند.

سیما اهوز، مدیر هنری و خلاقیت این رویداد در خصوص جزییات برگزاری این کارگروه 3 روزه گفت: این اولین بار در ایران است که رویدادی با رویکرد صنعت مد برگزار می‌شود. من لازم می‌دانم ابتدا تعریفی از fashion start up weekend" " بدهم. امروزه درهمه‌ جای دنیا با پیشرفت تکنولوژی‌های نوین ارتباطی شاهد پدیده‌های جدیدی مانند استارت‌آپ هستیم. استارت‌آپ‌ها در واقع می‌توانند ایده‌های بالقوه‌ای باشند که با تشکیل یک گروه یا سازمان به بالفعل شدن نزدیک‌تر می‌شوند، اما هیچ تضمینی برای عملی شدن آنها نیست و با این حال این فرصت را به افراد خلاق می‌دهند تا یک گام به اهداف و ایده‌های که در سر دارند نزدیک‌تر شوند. بسیاری از صاحب‌‌نظران استارت‌آپ‌ها را ایده‌های نو و خلاقیت بر فراز ایده‌های موجود می‌دانند.

اهوز در ادامه افزود: در بخش مساب‍قه، شرکت‌کنندگان در روز اول  ایده‌های خود را مطرح کردند و از بین ایده‌های مطرح شده، بهترین ایده‌ها با رأی داوران انتخاب شدند، سپس صاحبان ایده‌های برگزیده، شروع به تیم‌سازی و جذب تخصص‌های لازم برای اجرای ایده خود کردند و پس از تشکیل تیم‌ها روز اول به پایان رسید.

در آغاز روز دوم تیم‌ها در یک فضای مشترک قرار گرفتند و با کمک و راهنمایی مربیان با تجربه که خود از میان کارآفرینان موفق بودند‌، شروع به اجرایی کردن ایده‌های خود کردند.

با شروع روز سوم تیم‌ها تمام سعی خود را برای ارایه یک نمونه اولیه از ایده‌هایشان کردند و در عصر همان روز گروه‌ها به ارایه ایده‌ها و محصول اولیه خود در حضور هیاتی از داوران که از میان کارآفرینان موفق، اساتید دانشگاهی و سرمایه‌گذاران بودند، پرداختند، به ‌طوری که گروه‌ها با ارایه توضیحات در زمینه توجیه اقتصادی طرح، ارزشی که ارایه می‌دهد و افرادی که به عنوان مصرف‌کنندگان نهایی در نظر گرفته شده‌اند و … از طرح خود دفاع کردند‌.

اهوز در مورد نتیجه‌ بخش مسابقه‌ای این رویداد گفت‌: در آخر 3 تیم برتر با رأی نهایی داوران انتخاب ‌شدند و این امکان برای تیم‌های تشکیل شده وجود داشت تا تیم‌های خود را حفظ کرده و استارت‌آپ خود را به یک کسب وکار سودآور تبدیل کنند.

در حقیقت رویداد مد و تک مکان و فرصت مناسبی برای راه‌اندازی کسب‌و‌کارهایی است که بر پایه فناوری اطلاعات در بخش صنعت مد و لباس فعال هستند و ایده‌پردازان و عاشقان کسب‌و‌کار می‌توانند در آن تیم خود را تشکیل دهند و با کمک شرکای تازه خود اولین تجربه کارآفرینی را در یک فضای کم‌حاشیه و بدون ریسک کسب کنند.

همچنین علاوه بر این موارد می‌توان به آموزش کارآفرینان جوان و آشنایی آنها با کارآفرینان دیگر، سرمایه‌گذاران، مشتریان و بازار، به عنوان کارکردهای این رویداد اشاره کرد.

از طرفی کارآفرینان در کوتاه‌ترین زمان (در یک آخر هفته) می‌توانند مسیر دقیقی را برای شناسایی بازار و مخاطبان خود طی کنند و با فرآیند طراحی کسب‌و‌کار آشنا شوند.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی