همه به یک جفت کفش خوب نیاز دارند
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۱۱/۲۵ --- کد خبر ۹۰۸

رنو، مولتی‌برندی بی‌رقیب!

با تحولاتی که طی چند سال گذشته در عرصه صنعت خرده‌فروشی جهان رخ داده است، بسیاری از فروشگاه‌ها به سمت عرضه محصولات از خاستگاه مشترک با برندهای گوناگون گرایش پیدا کرده‌اند که اصطلاحا آنها را فروشگاه‌های مولتی‌برندمی‌نامیم.

دلایل متعددی برای عرضه محصولات یکسان با برندهای گوناگون در فروشگاه‌ها وجود دارد که اولین دلیل و مهم‌ترین آن این است که با این کار حق انتخاب بیشتری برای مشتریان قایل شده و مشتریان اجازه مقایسه برندهای گوناگون را خواهند داشت، دوم این که مشتریان کمی وجود دارند که به‌ قدری به یک برند وفادار باشند که به هیچ وجه از برند دیگری استفاده نکنند. به عبارت دیگر، بسیاری از مصرف‌کنندگان مرتب برند مصرفی خود را تغییر می‌دهند، این حالت در مورد محصولات مصرفی روزمره که کالاهای راحت محسوب می‌شوند، بیشتر دیده می‌شود. بهترین راه برای تصاحب این‌گونه مصرف‌کنندگان ارایه برندهای متفاوت به آنها است و سوم این‌که وجود برندهای جدید باعث ایجاد هیجان و جنب‌وجوش در فروشگاه خواهد شد.

مولتی‌برند رنو 10سال پیش اولین فروشگاه‌های خود در حوزه کیف و کفش را در ایران تاسیس کرد و تاکنون بدون رقیب به کار خود ادامه داده است. در خصوص این مولتی‌برند و محصولات عرضه شده در آن با جناب آقای رضا چرخیده، مالک مولتی‌برند رنو در ایران به گفت‌وگو نشستیم که در نوشتار زیر آمده است:

لطفا در خصوص تاریخچه برند رنو توضیحاتی ارایه نمایید و بفرمایید چرا و چگونه این برند به ایران وارد شد؟

رنو توسط دیتر گوت و فرانکو پاسر در سال 1977 شروع به کار کرد. در سال 2005 شرکت رنو با ادغام و گروه H.R در همین سال تشکیل شد. امروزه رنو 530 شعبه در 10 کشور مختلف دنیا دارد.

مولتی‌برند رنو در سال 2007-2006 وارد بازار ایران شد و امسال 10 سالگی خود را در ایران جشن گرفت. مالکیت و مدیریت رنو در ایران از اواخر سال 94 تغییر کرد و آقای رضا چرخیده مالکیت آن را در اختیار گرفت و تبدیل به یک تجارت خانوادگی شد. رنو با این تفکر که اولین مولتی‌برند ایران باشد محصولاتی با برند‌های  Top دنیا را در اختیار مشتریان قرار  می‌دهد. امروزه رنو با داشتن 37 زیرمجموعه از برند‌های مطرح جهانی و با در نظر گرفتن قیمت‌های واقعی برای این محصولات، در زمینه کاری خود به عنوان یک مولتی‌برند بی‌رقیب مشغول کار است.

این برند چه محصولاتی را در سبد کالایی خود دارد و عموما بازار هدف این برند در دنیا و در ایران چه قشری از افراد جامعه به لحاظ سنی و طبقه اجتماعی هستند؟

مولتی‌برند رنو تولیدکننده نیست و عموما به کمپانی‌ها و تولیدی‌های مطرح دنیا با بهره‌گیری از کارشناسان و طراحان بنام خود سفارش محصول را انجام داده که انحصارا برای رنو تولید می‌کنند.

ماموریت رنو (mission) ایجاد فروشگاه‌هایی است که با داشتن مدل‌ها و برند‌های مختلف تجربه خرید آسان برای تمام سلیقه‌ها را فراهم سازند و با توجه به این ماموریت، بازار هدف رنو به لحاظ سنی محدود نیست و از  کفش نوزاد ( in fant) تا کفش‌های نوجوانان، جوانان و بزرگسالان و از لحاظ تنوع، کفش‌های طبی و مدل‌های Classic، ‌Casual، Performance ، Sportرا در مجموعه خود گردآوری کرده است و به لحاظ اهمیت به مشتری محصولاتی با کیفیت بالا نسبت به قیمت آن تهیه می‌کند که برای قشر متوسط به بالای جامعه است، زیرا همه انسان‌ها به یک جفت کفش خوب نیاز دارند.

رنو در حال حاضر چند شعبه در کشور دارد؟

در مجموع 11 شعبه در تهران و شهرستان‌ها (ونک، جام‌جم، شهرک‌غرب گلستان، میرداماد، تجریش ارگ، پاسداران، کوروش، تیراژه װ، کرج، اراک ). شعبه تیراژه װ و کوروش در  سال 95 افتتاح شده و شعبه ونک که اولین شعبه رنو در مرکزخرید ونک بود به خیابان ونک منتقل شده است و تا آخر دی‌ماه شعبه پالادیوم طی مراسم بسیار ویژه‌ای افتتاح خواهد شد.

مهم‌ترین مزیت رقابتی این برند نسبت به سایر رقبا چیست؟

تنوع برند‌ها و قیمت‌های واقعی

استراتژی‌های برند رنو برای جذب مشتری و تبلیغات چیست‌؟

چشم‌انداز رنو vision‌) جا انداختن مفهوم مولتی برند و شناساندن رنو به عنوان یکی از برترین مولتی برندهای دنیا است که در این راستا از تمام ابزار‌های تبلیغاتی که بهترین آنها تبلیغ دهان به دهان است، استفاده خواهیم کرد و برای مشتریان وفادار خود باشگاه مشتریان وفادار راه‌اندازی کرده‌ایم. زمانی که مشتری یک سرویس خوب و محصول باکیفیت از ما دریافت می‌کند بهترین تبلیغ برای ما خواهد بود و  قوی‌تر کردن زیرساخت‌های موجود از جمله تربیت نیرو‌های ماهر در زمینه‌های مختلف Retail (خرده‌فروشی) و آنالیز محل سکونت عموم مشتریان‌ و ایجاد بازار جدید در منطقه‌ای که هدف اشتغال‌زایی و کارآفرینی در آن منطقه از کشور عزیزمان باشد، از جمله اقدامات ما است.

برای گسترش شعب چه شرایط و معیارهایی دارید؟ حضور در شاپینگ‌سنترها برای برند شما سودمندتر است یا فروشگاه‌های برخیابان؟

هر فروشگاهی پتانسیل خودش را دارد و در رابطه با برندی که بیش از 10 شعبه دارد نمی‌توان گفت فروشگاه‌های بر خیابان مناسب‌تر هستند یا فروشگاه‌هایی که در شاپینگ‌سنتر یا مرکزخرید واقع شده‌اند، زیرا قطعا عملکرد هر دو روی هم تاثیر خواهد گذاشت؛ فروشگاه‌های بر خیابان مانند یک بیلبورد و ویترین عمل می‌کنند و ممکن است یک مشتری از این ویترین دیدن کند، اما به دلیل جای پارک خرید خود را از فروشگاهی که در مرکزخرید واقع شده انجام دهد، بنابراین در واقع این فروشگاه‌های بر خیابان هستند که این ترافیک را در فروشگاه‌های داخل مراکزخرید افزایش داده و ایجاد کرده‌اند.

آیا در همه شعب این برند دکوراسیون فروشگاهی، نوع محصولات و قیمت محصولات یکسان است؟ و این‌که آیا اگر کالایی از یک شعبه خریداری شد می‌توان در شعبه دیگر آن را تعویض کرد یا مرجوع کرد؟

به دلیل این‌که مولتی‌برند رنو در کشورمان قدمت زیادی دارد‌، دکور بعضی از فروشگاه‌ها قدیمی شده که طرحی در دستور کار است و یک به یک دکور‌ها متناسب با هویت سازمانی ما در حال تغییر است و در آینده نزدیک تمام فروشگاه‌ها با ظاهری یکپارچه و هماهنگ آماده سرویس‌دهی به مشتریان خواهند بود‌. تمام قیمت‌ها واحد است و ما برای آسایش و راحتی مشتریانمان از هیچ اقدامی کوتاهی نخواهیم کرد.

فروش اینترنتی دارید؟ اگر بله، استقبال چگونه است و برای فروش اینترنتی چه شرایط ویژه‌ای قایل هستید؟

زیرساخت‌های فروش اینترنتی را فراهم کرده‌ایم، زیرا می‌دانیم سهم زیادی از فروش در آینده نزدیک، فروش اینترنتی خواهد بود، اما در حال حاضر استقبال مناسبی از خرید و فروش اینترنتی در زمینه کفش نشده است.

آیا شعار خاصی دارد؟

See more choose better (بیشتر ببین بهتر انتخاب کن‌) که مفهوم عمیقی از مولتی‌برند را به مخاطب می‌رساند.

سخن پایانی

با تغییر مالکیت و مدیریت رنو از اواخر اسفند 94 تاکنون تغییرات عمده و قابل ملاحظه‌ای در رنو ایران ایجاد شده است که مشتریان قدیمی و جدید کاملا آن را احساس کرده‌اند و حضور رنو به عنوان مولتی‌برند روزبه‌روز پر رنگ‌تر شده است.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی