چگونه مدیری کارآمد برای مرکزخرید انتخاب کنیم؟
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۱۲/۰۱ --- کد خبر ۹۱۵

بخش عمده‌ای از عدم موفقیت مراکزتجاری به عدم بهره‌برداری صحیح بازمی‌گردد و بخشی دیگر  به دلیل ناکارآمدی مدیران این مجموعه‌ها است.

تاثیر مدیریت کارآمد مراکزخرید و مجتمع‌های تجاری به حدی است که کاردانی و ذکاوت یک مدیر خوب می‌تواند مجموعه تجاری را از سقوط نجات دهد و مدیریت مراکزخرید به قدری حساس است که به وضوح می‌توان دریافت جان، مال، حال و آینده کسبه، ذی‌نفعان و مشتریان مراکزخرید نزد مدیران به امانت سپرده شده است، بنابراین کارفرمایان باید حتما در انتخاب مدیر مرکزخرید خود دقت بیشتری داشته باشند، چرا که کار پرمخاطره و پرریسک مدیریت مراکزخرید ملزوماتی دارد که شاید انجام آن از عهده هرکسی بر نیاید.

بر همین اساس و به دلیل اهمیت مدیریت مرکزخرید با مهندس رامین احمدی، بنیانگذار و عضو هیات‌مدیره گروه نگین (سرمایه‌گذار اصلی «‌تهران مگامال») به عنوان اولین مگامال ایران و مترجم و مولف تنها کتاب مدیریت مراکزخرید و مال‌ها در ایران با عنوان «‌نکات طلایی مدیریت مراکزخرید» و چند عنوان کتاب دیگر در حوزه مدیریتی به گفت‌وگو نشستیم که متن آن در زیر آمده است:

 

لطفا بفرمایید مدیریت مراکزخرید به چه معناست و یک مدیر مرکزخرید چه وظایفی را بر عهده دارد؟

مدیریت مراکزخرید همانطور که از نامش پیداست، یعنی اداره همه امور مربوط به راهبری یک مرکزخرید. در دنیا تعریفی وجود دارد که مدیر مرکزخرید را mall mayor یا شهردارمال می‌نامند. مرکزخرید صرف‌نظر از وسعت و ابعادش یک عنصر و نماد شهری و اجتماعی است، بنابراین نیازمند یک مدیریت کارآمد شهری نیز می‌باشد. در مال‌ها ما با مجموعه‌ای به عنوان یک شهر کوچک مواجه هستیم. در یک شهر معمولا ما مالک، مستاجر، کسبه، سازمان‌های خدمتگزار و سیستم‌های خدماتی، شهربازی، سینما و مراکز تفریحی و فرهنگی و رستوران داریم. ببینید همه اینها در یک مال نیز وجود دارد، با این تفاوت که این شهر فرضی ما یک شهر توریستی و پررفت‌و‌آمد است که هر روز چندین برابر ساکنان خود مراجعه‌کننده و بازدید‌کننده دارد، بنابراین به درستی نام شهردارمال برای مدیران مراکزخرید انتخاب شده است. در نتیجه یک مدیر در مرکزخرید همانند یک شهردار وظایفی چون ایجاد امنیت، مدیریت روابط میان افراد، نظافت و تعامل و هماهنگی با سایر نهادهای مرتبط خارج از مال را بر عهده دارد.

پس با توصیف حضرتعالی وظیفه یک مدیر مرکزخرید درآمدزایی نیست؟

چرا نه؟ البته پیش از پاسخ به این پرسش لازم است یک نکته را یادآوری کنم که در دنیا تفاوت بسیاری میان کارفرما یا سازنده مرکزخرید و مدیر یک مرکزخرید وجود دارد و این 2 کاملا از هم جدا هستند، حتی 2 سازمان جدا از هم هستند و لازم است مدیر یک مرکزخرید از همان ابتدای مراحل ساخت در کنار گروه سازنده و گروه معماری آن مرکزخرید باشد. اشتباهی که کارفرمایان خوب ما در ایران مرتکب می‌شوند این است که ابتدا با بهترین شیوه و عموما مواد اولیه مرغوب مرکزخرید یا مال را می‌سازند و بعد به دنبال یک مدیر برای بهره‌برداری هستند، در حالی که اصولا مدیر مرکزخرید به عنوان بهره‌بردار ساختمان، شناخت کامل‌تری از ویژگی‌های معماری و ارتباط آن با موضوع بهره‌برداری دارد و او باید از ابتدای کار کنار کارفرما باشد، حتی از همان زمان طراحی اولیه و کانسپت دیزاین مجموعه.

طبیعتا یکی از کارهای مدیر مال درآمدزایی است، نه فقط به عنوان فردی که اجاره را جمع می‌کند و یا هزینه‌های نگهداری را مدیریت می‌کند، بلکه به عنوان فردی که با شناخت از همه زوایای موجود و امکانات یک مال می‌تواند و باید درآمدزایی کند.

یک مدیر هوشمند مرکزخرید از نوع خدماتی که می‌دهد تا غرفه‌هایی که در مشاعات مراکزخرید اضافه می‌کند و فضای تبلیغاتی داخل مجموعه و مراسم و رویدادهای که برگزار می‌کند، می‌تواند جریان مالی موفقی را برای سازمان مدیریتی مرکزخرید مهیا کند.

مدیر یک مرکزخرید به لحاظ ذاتی و اکتسابی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

مدیر یک مرکزخرید در ابتدا باید با ماهیت مراکزخرید آشنایی داشته باشد و این بدان معنا است که باید از معماری مرکزخرید و نکات فنی و ساختمانی و ارتباط آن با بهره‌برداری اطلاعات کافی داشته باشد. متاسفانه در ایران برخی مدیران مطالعه و شناخت کافی از  مرکزخریدی که خود مسئولیت آن را بر عهده دارند نیز ندارند، البته این به دلیل جدید بودن این علم در ایران است که متخصصان این صنعت را در داخل کشور کم داریم، اما با این وجود علاقه‌مندان می‌توانند از تجربیات کسانی که در این زمینه فعالیت کردند، بیاموزند یا کتاب‌های بزرگان صنعت مراکزخرید دنیا را مطالعه کنند و بر اساس تجربیات آنها دست به تحریر برده و با توجه به تجربیات خودشان این صنعت را در داخل کشور بومی کنند.

 شناخت  کامل ماهیت مراکزخرید و استانداردهای جهانی باید در کنار شناخت عمومی از معماری، طراحی داخلی، چیدمان صنوف، خرده‌فروشی و کنترل روابط افراد و شناخت کامل از مسایل فرهنگی و اجتماعی داخل کشور باشد، بنابراین در یک کلام به نظر من دانش و دانش. دانش در این حوزه بسیار اهمیت دارد و لازمه امروز مراکزخرید کشور است.

به عنوان مثال در استانداردهای دنیا در حوزه مراکزخرید آمده است مدیر یک مرکزخرید باید از شیوه مدیریت در حرکت استفاده کند که اصطلاحا با عنوان Management by wandering around یا  MBWA (management by walking around) شناخته می‌شود، این یعنی مدیری که مدام در حال حرکت در مرکزخرید است و جالب است، این دقیقا برای نقش اصلی خود مدیر مرکزخرید یا شهردارمال تعریف و توصیه می‌شود.

من معتقدم زیرا مدیران این بخش‌ از بالاترین رده تا مدیران میانی اصلا به اتاق خاصی نیاز ندارند و باید مرتب در مجموعه و مال و در خدمت بازدیدکنندگان و ساکنان مال اعم از مستاجر، مالک یا گروه‌های خدماتی باشند، زیرا ما می‌دانیم هر مترمربع در مرکزخرید یعنی دلار، ریال و درآمد و مدیرمرکزخرید باید با درک این موضوع و شناخت ادبیات آن به شیوه‌ای که گفتیم عمل کند، یعنی مدیر باید مرتب در مجموعه گردش کند و نواقص را ببیند و تا جایی که در توان دارد نقص پرسنل را همپوشانی نماید.

متاسفانه برخی مدیران در مراکزتجاری ایران اتاق‌های مجللی برای خود مهیا می‌کنند و در اتاق می‌نشینند تا مراجعه کنندگان به سراغ آنها بیایند که این  اصل مسلما با مدیریت مراکزخرید در تناقض است. حالا همین را با فرهنگ ایران ادغام کنید و ببینید امروز چقدر از مراجعه‌کنندگان به یک مدیر مرکزخرید اعم از ساکنان یا بازدید‌کنندگان، پشت درهای بسته می‌مانند، با رییس‌دفتر‌ها و منشی‌های بداخلاق و خودباوری که حتی خود را از مدیر مرکزخرید بالاتر می‌دانند.

در پایان، مسلما اطلاعات عمومی از مدیریت به معنای عام و خوش‌پوش بودن و داشتن روابط عمومی بالا از دیگر مشخصات یک مدیر مال موفق است.

 

گاهی مدیرانی کارآمد با خصوصیاتی که حضرتعالی فرمودید به مدیریت مراکزخریدی بیمار گماشته می‌شوند تا آن مرکز را نجات دهند، اما  موفق نمی‌شوند و نقطه تاریکی در کارنامه کاری آنها باقی می‌ماند. برای آن افراد چه توصیه‌ای دارید؟

این ارتباطی به مرکزخرید ندارد. به عقیده من هر مدیری که وارد یک سازمان بیمار می‌شود اگر نتواند آن را درمان کند باید برود، مگر این‌که خود بخشی از سازمان باشد که نتواند این بندها را قیچی کند، یعنی به عبارتی خودش سهامدار مجموعه باشد، که در این صورت مسلما ناچار است مقاومت کند و مدیریت ما همیشه دچار این بحران بوده، است و خواهد بود.

 

از چه زمانی از شروع به کار یک مدیر در یک مرکزخرید، می‌توان موفقیت یا عدم موفقیت وی را بررسی کرد؟

در دنیا بدون تعارف یک مدیر بیش از 3 یا حداکثر 6 ماه فرصت برای ساماندهی امور ندارد و در هیچ کجای دنیا 3 سال و 10سال به یک مدیر برای اصلاح امور وقت نمی‌دهند. مطابق با استانداردهای جهانی مدیر یک مرکزخرید ابتدا باید در یک بازه زمانی 2هفته‌ای طرح‌ها و برنامه‌های خود را به هیات‌مدیره تحویل دهد و پس از تصویب طرح‌ها و برنامه‌ها در هیات‌مدیره، معمولا 3 ماه به وی فرصت می‌دهند تا برنامه‌هایش را اجرایی کند. به عنوان مثال فرد ادعا می‌کند با اجرای برنامه‌هایش از نقطه A به نقطه C خواهد رسید، اگر پس از 3 ماه فرد توانست به حداقل نقطه میانی یا B برسد وی را می‌توان  کم و بیش موفق اطلاق کرد و در غیر این ‌صورت فرد خودش باید از سمتش استعفا بدهد.

متاسفانه ما هیچ‌گاه حاضر نیستیم تقصیرات را بپذیریم و همین امر باعث می‌شود مدیریت‌ها بی‌دوام و بی‌اثر باشد. این را بگذارید کنار این‌که اصولا در خیلی مواقع حتی از مدیران خود طرح و برنامه هم نمی‌خواهیم و به تخصص‌ها نگاه نمی‌کنیم و تنها روی ارتباطات و شناخت عمومی که از اخلاق یا صفات عمومی یک فرد داریم او را منصوب می‌کنیم.

 

به عنوان آخرین سوال، لطفا بفرمایید سومین همایش تقدیر و تجلیل از برترین برندهای مراکزخرید و مجتمع‌های تجاری را چطور دیدید؟

به نظر من این همایش اتفاق بسیار بزرگی در صنعت مراکزخرید کشور است و اساسا گردآوری این تعداد از کارفرمایان مراکزخرید و صاحبان برند در کنار یکدیگر کار آسانی نیست و از این بابت به مهندس کشاورز تبریک می‌گویم.

راهی که انتخاب شده برای به‌روزرسانی و ایجاد رونق و پویایی در صنعت مراکزخرید، راه درستی است و وظیفه همه ما است که حمایت همه‌جانبه خود را از برگزارکننده این رویداد برای برگزاری هرچه بهتر این مراسم دریغ نکنیم.

من بر این باورم با پشتکاری که از مهندس کشاورز سراغ دارم و توان خوب و دانشی که تک تک شما عزیزان و همراهان ایشان دارید با همدلی و همراهی می‌توانید سال به سال این حرکت را به سمت یک جریان آکادمیک و سازمان‌یافته‌تر پیش ببرید؛ همان چیزی که از روز اول در اذهان عمومی به عنوان اسکار مراکزخرید ایران با الهام از آکادمی اسکار مطرح شد، امری است شدنی و دست‌یافتنی.

 

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی