گینس، جایگاهی برای ثبت رکوردها یا کسب درآمد؟
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۱۲/۰۸ --- کد خبر ۹۲۲

سرمایه‌های پنهان

احتمالا تا به حال بیش از  10 بار نام کتاب رکورد‌های گینس را شنیده‌اید، اما شاید بیشتر مردم دنیا دقیقا با سازوکار این کتاب آشنا نباشند.

  در واقع کتاب رکوردهای گینس فقط رکوردهای جهانی را به رسمیت می‌شناسد و رکورد مورد نظر باید قابل سنجش، بر مبنای یک متغیر، قابل اثبات و قابل شکسته شدن و رقابت باشد.

گینس هر درخواستی را که دریافت کند مورد ارزیابی قرار می‌دهد، اما بسیاری از آنها را نمی‌توان به عنوان یک رکورد جهانی به رسمیت شناخت. کتاب رکوردهای گینس فعالیت‌های نامناسب و آسیب‌زا به انسان و حیوان را به رسمیت نمی‌شناسد. این نهاد برای عدم صدور مجوز به افراد زیر 16 سال برای ثبت رکوردهایی نامتناسب با سنشان، با مقامات رسمی برای مهارت یا ورزش خاصی همکاری می‌کند.

درخواست‌های فراوان

  کتاب رکوردهای گینس هر سال بیش از 50 هزار درخواست رکورد دریافت می‌کند، یعنی تقریبا هر هفته یک‌هزار درخواست. برای دریافت پاسخ باید از خدمات پیگیری سریع استفاده شود که در این حالت در کمتر از ۵ روز کاری پاسخ ارسال می‌شود. در واقع پیگیری سریع یک سرویس پردازش اولویت‌دار است که به صورت تضمینی درخواست شما را در ۵ روز کاری بررسی می‌کند. هر زمانی که بخواهید می‌توانید از خدمات پیگیری سریع استفاده کنید؛ خدمات پیگیری سریع ۴۵۰ پوند یا ۷۰۰ دلار هزینه دارد که به حساب موسسه گینس در لندن  واریز می‌شود. پیگیری سریع، سرویسی فوری برای بررسی درخواست رکورد شما است، اما تضمین نمی‌کند درخواستتان حتما مورد پذیرش قرار بگیرد. اگر از گینس جواب منفی بشنوید، هزینه خدمات قابل استرداد نخواهد بود.

داوری رکورد

داوری رکورد فرایند رسیدگی است که کتاب رکوردهای گینس انجام می‌دهد تا تایید کند آیا این اقدام شما رکورد جهانی محسوب می‌شود یا خیر. یک داور رکورد، داور رسمی کتاب رکوردهای گینس است که فرایند رسیدگی و کنترل را انجام می‌دهد. حضور داور هنگامی که در حال ثبت یک رکورد هستید، اجباری نیست اما باید آن را با دقت ثبت و مستند کنید تا تیم داوران بتوانند شواهد را ارزیابی کرده و تایید کنند این اقدام شما موفقیت‌آمیز بوده است. اگر می‌خواهید داور کتاب رکوردهای گینس را دعوت کنید تا تایید فوری از پیامد کارتان را به دست آورید باید بیش از 7500  پوند هزینه کنید!

  اگر از سوی گینس به درخواست اولیه پاسخ مثبت داده شود، یعنی ۷۰ درصد احتمال ثبت وجود دارد، زیرا در صورت عدم تایید موضوع و شرایط شکسته شدن یا ایجاد رکورد‌، گینس پاسخ مثبتی به درخواست اولیه رکورد نمی‌دهد و درخواست مستندات لازم را نمی‌کند. در مرحله بعد اگر استانداردها و مستندات مد نظر گینس رعایت شود، رکورد مورد تایید قرار می‌گیرد.

دفاتر گینس

شرکت کتاب رکوردهای گینس در لندن است و در نیویورک و توکیو  هم شعبه دارد. کتاب رکوردهای گینس در تمامی این دفاتر و در استرالیا، چین، آلمان، هند، ایتالیا، خاورمیانه، پاراگوئه و ترکیه داورانی برای داوری رکورد همراه خود می‌بیند.

در حال حاضر بیش از 40 هزار رکورد در پایگاه داده گینس وجود دارد و حدود 3 هزار رکورد را به صورت آنلاین اعلام عمومی کرده است.

ماجرای مالی

  در این بین یک سوال کلیدی وجود دارد؛ آیا کتاب رکوردهای گینس به دارندگان رکورد پول هم می‌پردازد؟

به عنوان نهادی مستقل برای دستیابی به شکستن رکوردها، نقش این نهاد تایید و مستند کردن رکوردهای جهانی است، به همین دلیل گینس هرگز به افرادی که رکوردی را شکسته‌اند و یا برای این کار تلاش کرده‌اند، پولی نمی‌پردازد، همچنین برای هزینه‌ها، حامی مالی ندارد و برای افراد تجهیزاتی را فراهم نمی‌کند.

 در جهت معکوس اما حساب و کتاب‌های مالی در جریان است؛ تصور کنید شما به عنوان یک رکوردشکن که نامتان در کتاب گینس ثبت شده قصد دارید نامتان را تا زمان شکسته شدن رکوردتان مدام به یاد مردم بیاورید. برای این کار به چه تمهیداتی نیاز دارید؟ تقریبا هیچ، غیر از یک اسپانسر که بتواند هزینه‌ شارژ مالی گینس برای یاد کردن از نام شما را تقبل کند! این کار از آنجایی که خلاف قاعده و قانون گینس نیست، قابلیت اجرایی شدن را دارد، اما معمولا خیلی معقولانه نیست فردی که یک بار نامش در این کتاب ثبت شده، برای به یاد آمدن نامش هزینه زیادی تقبل کند. معمولا اکثر اشخاص حقیقی توان زیادی برای پرداخت هزینه ندارند و معمولا شخص رکورددار از طریق اسپانسر وارد معرکه می‌شود. تکرار شدن نام یک رکوردشکن تا قبل از پابرجا ماندن رکورد، مبلغی حدود 10 تا 15 هزار یورو هزینه برای شخص صاحب رکورد در پی خواهد داشت. هر چند تا به حال ماجرای سرمایه‌گذاری برای تکرار نام اشخاص تا زمان پابرجا ماندن رکوردشان رسانه‌ای نشده، اما این کار منعی ندارد و هر شخص با توان مالی بالا و البته در صورت داشتن یک اسپانسر، قادر به حفظ نامش در ازای پرداخت مقادیری پول است!

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی