پانوراما، مرکزخریدی با استانداردهای بین‌المللی
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۱۲/۱۱ --- کد خبر ۹۲۸

امروزه ساخت‌وساز مراکزخرید در کشور رونق بسیاری دارد‌. فارغ از این‌که کدام یک از مراکزخرید با رعایت چه آیتم‌هایی موفق شناخته می‌شوند، مهم است کارفرمایان این مراکزخرید نامی ماندگار برای خود ایجاد کنند.

صنعت مراکزخرید در ایران بسیار نوپاست و در این زمینه دانشی به صورت آکادمیک در کشور وجود ندارد و افرادی که گاهی در مدیریت مراکزخرید موفق تلقی می‌شوند از تجربه دیداری و سیاحت مراکزخرید بزرگ دنیا و همنشینی با بزرگان این صنعت در جهان موفقیت‌هایی کسب کرده‌اند و دانش آموخته‌اند، بنابراین در این میان هرگاه مرکزخرید و کارفرمایی دغدغه آموزش روز دنیا در این حوزه و دانش‌بنیان ساختن مجموعه را در ذهن بپروراند و آن را عملی کند، ارزشمند است و این ارزش معنوی پیشرفت را به دنبال دارد.

مرکزخرید پانوراما واقع در شمال کشور و منطقه کلارآباد به تازگی همکاری جدیدی را با شرکت ترکیه‌ای اینوستا آغاز کرده که در آن به مدت 5 سال دانش صنعت مراکزخرید اعم از مدیریت، بهره‌برداری، چیدمان صنوف و ... به پرسنل این مجموعه آموزش داده می‌شود و این اولین گام در راه دانش‌بنیان کردن مراکزخرید است.

به همین بهانه با محسن منافی، کارفرما و مالک مرکزخرید پانوراما که یک ورزشکار ملی است و ثمره 27 سال تجربه زندگی وی در کشور ژاپن ایجاد مرکزخریدی کاملا شرقی و تلفیقی از فرهنگ ایرانی و ژاپنی است، در خصوص چگونگی کسب استانداردهای بین‌المللی برای مرکزخرید پانوراما و همکاری با شرکت اینوستا  به گفت‌وگو نشستیم.

جناب منافی مرکزخرید پانوراما به تازگی از سوی شرکت ترکیه‌ای اینوستا دارای استانداردهای بین‌المللی، شناخته شده و توانسته این شرکت را برای همکاری در بازار ایران به نوعی جذب کند. لطفا کمی در خصوص شرکت اینوستا و زمینه فعالیت آن توضیح دهید.

شرکت اینوستا یک شرکت سرمایه‌گذاری ترکیه‌ای با مدیرعاملی جناب آقای اوزگور است. سرمایه‌گذاری‌های این شرکت فقط مربوط به فاینانس (تامین اعتبار) نیست، بلکه این شرکت می‌تواند در خصوص ساخت، بهره‌برداری و مدیریت پروژه‌ها نیز فعالیت کند، بنابراین می‌تواند از صفر تا 100 یک پروژه ساخت‌و‌ساز را  عهده‌دار باشد‌. اینوستا علاوه بر ترکیه در 7 کشور اروپایی و اروپای شرقی فعالیت دارد و تاکنون بیش از 15 میلیون مترمربع ساخت و راه‌اندازی پروژه‌های ساخت‌و‌ساز را در کارنامه کاری خود دارد.

 

جناب منافی بفرمایید چطور شد که توسط این شرکت انتخاب شدید و اساسا چرا این همکاری مورد توجه شما قرار گرفت؟

این شرکت حدود 3 یا 4 سال بازار ایران را رصد می‌کرد و بسیار تمایل داشت با پروژه‌های تجاری که استانداردهای لازم را از نظر آنها داشتند وارد فاز مشارکت و همکاری شود. برای آنها بسیار مهم بود که پروژه‌های تجاری علاوه بر آن که به لحاظ معماری و ساختار داخلی دارای استانداردهای بین‌المللی باشند، با تعدد کارفرما مواجه نباشند و واحدهای تجاری آنها اجاره‌ای باشند و به فروش نرفته باشند.

پیدا کردن چنین مجتمع‌های تجاری در ایران کار سختی است، بنابراین از میان معدود پروژه‌هایی که در ایران وجود داشتند و با شرایط همکاری آنها سازگار بودند، پانوراما انتخاب شد.

اما این‌که چرا ما این همکاری را پذیرفتیم، باید بگویم ما متاسفانه در ایران شاهد سونامی ساخت مراکزخرید هستیم، در حالی که هنوز بسترهای لازم برای توسعه این صنعت فراهم نشده است.

بهره‌برداری و مدیریت مراکزخرید، چیدمان صنوف، تنظیم آیین‌نامه‌های داخلی و ... همه و همه نیازمند دانش و تجربه است، چرا که امروز همه واقفند مرکزخریدی که با بهترین متریال و چشمگیرترین معماری بنا شود، اگر صحیح مدیریت نشود و بهره‌برداری درستی نداشته باشد، محکوم به شکست خواهد بود.

شرکت اینوستا یک تجربه 17 ساله در ساخت و بهره‌برداری مراکزخرید بین‌المللی دارد، بنابراین دانش به‌روز و بین‌المللی در این حوزه را دارد و ما فکر کردیم، اگرچه مرکزخرید پانوراما به عنوان یکی از برترین مراکزخرید ایران در سومین همایش تقدیر از برترین برندهای مراکزخرید و مجتمع‌های تجاری شناخته شده، اما بی‌نیاز از علم و دانش روز دنیا نیست و از آنجایی که باید همیشه برترین باشد، بهتر است برای تداوم این موفقیت‌ها با شرکتی مانند اینوستا که دارای کارنامه درخشانی در این حوزه است، همکاری کند.

 

همکاری‌های اینوستا با مجموعه پانوراما در چه بخش‌هایی است؟

بر اساس تفاهمنامه‌ای که با این شرکت امضا شده، قرار است این شرکت به مدت 5 سال مدیریت مجموعه پانوراما را بر عهده داشته باشد و در عین‌حال به نیروهای در استخدام مجموعه پانوراما آموزش‌های لازم در خصوص بهره‌برداری و مدیریت مراکزخرید داده شود تا بعد از 5 سال افرادی لایق و متخصص در این مجموعه حضور داشته باشند که بتوانند مدیریت بخش‌های مختلف این مجموعه را بر عهده بگیرند.

همچنین شرکت اینوستا این پتانسیل را دارد که بیش از 400 برند را به صورت اختصاصی به ایران بیاورد و این امر در رشد و توسعه مراکزخرید تاثیر بسزایی دارد، زیرا تعداد و پتانسیل برندهای ایرانی در اندازه‌ای نیست که بتوان با آنها همه مراکزخرید کشور را پوشش داد.

همچنین فاز سومی تعریف شده که وابسته به مجموعه پانوراما است، اما کاملا مجزا از مرکزخرید است و بخشی توریستی و خدماتی دریایی است که در ساخت فاز سوم نیز قرار است اینوستا با مشارکت 28 درصدی وارد همکاری شود.

 

 لطفا در خصوص فاز دوم مجموعه پانوراما که قرار است به ‌زودی اجرای آت‌استارت بخورد، توضیح دهید.

فاز دوم در قسمت جنوبی پانوراما واقع شده که 25 هزارمترمربع وسعت دارد و در 7 طبقه بنا خواهد شد.

3 طبقه به پارکینگ طبقاتی با ظرفیت بیش از 300 خودرو اختصاص دارد، یک طبقه به ‌هایپرمارکت مجموعه اضافه خواهد شد، یک طبقه به اموری مانند و سونای بانوان اختصاص دارد. همچنین یک طبقه پلی‌لند است و یک طبقه نیز به سالن سینما و همایش اختصاص دارد.

در بام این مجموعه یک باغچه ژاپنی در 5000 مترمربع و یک رستوران در فضای out door نیز خواهیم داشت.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی