واگذاری مدیریت مناطق آزاد به وزارت اقتصاد سرمایه‌گذاران را دلسرد می‌کند
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۱۲/۲۱ --- کد خبر ۹۴۴

رحمان سادات‌نجفی:

واگذاری مدیریت مناطق آزاد به وزارت اقتصاد سرمایه‌گذاران را دلسرد می‌کند

کیش جزیره‌ای 90 کیلومتری در خلیج‌فارس که بسیاری از گردشگران ایرانی هرساله خود را به آن می‌رسانند در روزگاران قدیم نیز به عنوان یک منطقه تجاری بین چین، ایران و اروپا محسوب می‌شده است. این جزیره با امکانات فراوان، طبیعت زیبا، ساحل‌های مرجانی و بازارهای مختلفی که دارد می‌تواند جایگزین سفرهای خارجی شود، بنابراین سالانه بیش از یک میلیون نفر گردشگر به کیش سفر می کنند که از این میزان جمعیت، حدود ۱۵۰ هزار نفر توریست خارجی یا ایرانیان مهاجر هستند. بازارهای کیش به واسطه فروش کالاهای اصل خارجی جاذبه خاصی برای مسافرانی که بیشتر با هدف گردشگری به جزیره سفر می کنند، دارند، بنابراین امروزه جزیره زیبا و مرجانی کیش نه فقط از دید گردشگری‌، بلکه در زمینه‌های مختلفی دارای پتانسیل سرمایه‌گذاری است. اشخاص حقیقی و حقوقی، موسسات اعم از ایرانی و خارجی و سازمان‌های بین‌المللی می‌توانند به طور مستقل و یا با مشارکت سازمان منطقه آزاد کیش و شرکت‌های تابعه آن و یا با مشارکت یکدیگر در کیش سرمایه‌گذاری کنند.

رحمان سادات‌نجفی یکی از فعالان اقتصادی در این منطقه است که تلاش‌های فراوانی برای صیانت از حق و حقوق فعالان اقتصادی در این منطقه و مناطق آزاد دیگر کرده است که حاصل این تلاش‌ها ایجاد شورای هماهنگی و همکاری فعالان اقتصادی مناطق آزاد و پیش از آن ایجاد انجمن جامعه بازاریان و بازرگانان کیش است. وی همچنین کارفرمای مجموعه‌های بازار سارینا 1 و سارینا2 در این منطقه نیز می‌باشد. با وی در خصوص عملکرد تشکل‌های صنفی مرتبط با ایشان و نحوه سرمایه‌گذاری در جزیره زیبای کیش گفت‌وگو کردیم که متن آن در زیر آمده است.

 

1- جناب سادات‌نجفی، با توجه به گستردگی حوزه فعالیتتان، فعالیت‌های کلیدی و مهمی که توسط انجمن جامعه بازاریان و بازرگانان کیش و شورای فعالان اقتصادی  مناطق آزاد صورت گرفته را نام ببرید و بفرمایید مجموعه بازارهای سارینا در چه حالی هستند؟

 اصولا رسالت اصلی تشکل‌های صنفی صیانت از حق و حقوق اعضا و همچنین ارتقای دانش فنی (‌آموزش‌های مرتبط‌) و پیگیری جهت اجرای درست قوانین می‌باشد. در خصوص بازارهای سارینا باید به عرضتان برسانم، مجموعه بازار سارینا 1 که متشکل از 220 واحد تجاری و اداری می‌باشد به بهره‌برداری رسیده و در حال حاضر فعال می‌باشد و بازار سارینا 2 با بیش از 55 درصد پیشرفت فیزیکی در حال ساخت است که امیدواریم تا سال 97 به بهره‌برداری برسد.

البته پروژه مسکونی سینا نیز که یکی دیگر از دستاوردهای شرکت انبوه‌سازان سارینا می‌باشد که با 200 واحد مسکونی در سال‌جاری به بهره‌برداری رسید.

2- آیا شورای فعالان اقتصاد مناطق آزاد توانسته همه مناطق آزاد کشور را با خود همسو کند؟ چون شنیده شده دوستانی در دیگر مناطق آزاد هم قصد تاسیس چنین تشکل‌هایی را دارند. این موضوع را چطور ارزیابی می‌کنید و به نظر شما تعدد این تشکل‌ها بهتر است یا این‌که همه تحت لوای یک سیستم فعالیت کنند؟

شورای هماهنگی و همکاری فعالین اقتصادی مناطق آزاد یک تشکل فراگیر و فراصنفی متشکل از همه تشکل‌های غالب مناطق آزاد می‌باشد و ربطی به تشکل‌های صنفی فعال و یا در حال تاسیس در مناطق آزاد نداشته و ندارد. وظیفه شورای هماهنگی پیگیری مسایل کلان و مشکلات مناطق آزاد از طریق مراجع ذی‌صلاح می‌باشد و خوشبختانه به خوبی توانسته است از عهده این مسئولیت سنگین برآید.

 

3- آیا به تازگی قوانینی جدید در حوزه مناطق آزاد تصویب شده که فعالان اقتصادی به واسطه آن قانون نگران شده باشند ؟

 بله، متاسفانه اخیرا ذیل قانون برنامه ششم توسعه ماده واحده‌ای مورد تصویب نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی قرار گرفت که مدیریت مناطق به وزارت اقتصاد و امور دارایی واگذار می‌شود که ما اعتقاد داریم قانون فوق نه تنها بوروکراسی را در این مناطق اضافه خواهد کرد که موجب دلسردی سرمایه‌گذاران قدیم و همچنین انصراف سرمایه‌گذاری‌های جدید خواهد شد. شورای هماهنگی و همکاری فعالین به نمایندگی از بخش خصوصی مراتب اعتراض و پیشنهادات خود را اعلام داشته و همچنان در حال رایزنی و پیگیری هستیم. در این راستا نیز جلساتی را ابتدا با حضرت آیت‌ا... جنتی، دبیر محترم شورای نگهبان و همچنین حقوقدانان این شورا داشته‌ایم که امیدواریم موثر واقع شود.

 

4- با توجه به این‌که امروز دیگر مردم مجبور نیستند برای خرید کالای برند به کیش سفر کنند، همچنین با بروز و ظهور مراکزخرید مدرن در همه نقاط کشور شاید جاذبه‌های خرید کردن برای مردم کمتر شده باشد. برای ایجاد رونق در این منطقه و رونق در مراکزخرید کیش چه برنامه‌هایی دارید؟

بله، درست می‌فرمایید موضوع فوق برای بازارهای مناطق آزاد یک چالش جدی است که البته با حضور مال‌شاپ‌های در حال ساخت، این نقیصه برطرف خواهد شد، ضمن این‌که یکی دیگر از دلایل، ورود کالاهای قاچاق با حجم بالا به سرزمین اصلی است که خوشبختانه در حال کنترل می‌باشد.

5- جزیره هندورابی نیز یکی از نقاط گردشگری بکر در کشور است. بفرمایید آیا اراده‌ای مبنی بر ایجاد یک منطقه آزاد و تجاری با پیش‌زمینه گردشگری در این ناحیه وجود دارد؟

 خوشبختانه از سال گذشته سازمان منطقه آزاد کیش با هدف ایجاد یک منطقه گردشگری یونیک اقدام به ایجاد زیرساخت‌های لازم در هندورابی نموده است که تاکنون فرودگاه، نیروگاه، آب شیرین کن و یک باب هتل و کلوپ‌های ورزش‌های دریایی ایجاد شده است. امیدوار هستیم با تکمیل پروژه‌های زیرساختی و عمرانی این منطقه بکر و زیبا به امکانات گردشگری کشور افزوده شود.

 

6- سومین همایش تقدیر از برترین برندهای مراکزخرید و مجتمع‌های تجاری کشور امسال برگزار شد. این همایش را چطور دیدید؟ آیا این‌گونه همایش‌ها تاثیری در صنعت مراکزخرید کشور دارند؟ اگر پیشنهادی برای بهتر شدن این مراسم دارید، لطفا ارایه دهید.

 در خصوص برگزاری این همایش‌ها که به همت والای مهندس کشاورز و همکاران خدوم ایشان به منصه ظهور رسیده، زبان بنده قاصر است. ایشان به واسطه این همایش‌ها توانسته‌اند حلقه مفقوده‌ای که سال‌ها مراکزتجاری و صاحبان برندها از آن بی‌بهره بودند به هم متصل کرده و سبب همگرایی و هم افزایی شوند.

قطعا ایشان برای ارتقا و بهبود برگزاری همایش در سال‌های آتی برنامه‌هایی را دارند، اما اگر نظر بنده را بخواهید باید عرض کنم، این مراسم بعد از این می‌تواند باشکوه‌تر  تخصصی‌تر و هدفمندتر برگزار شود.

در پایان ضمن تقدیر و تشکر از حضرتعالی برای دست‌اندرکاران مجله تجارت طلایی سلامتی و بهروزی از درگاه باری‌تعالی خواهانم.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی