«ال‌‌اوبلیسکو» نماد فخر و غرور آرژانتین
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۱۲/۲۱ --- کد خبر ۹۴۵

 به ارتفاع تاریخ، به افتخار «بوینس‌آیرس»

کشوری که دارنده اولین مترو در نیمکره جنوبی است، اولین کشور مستقل این منطقه هم محسوب می‌شود و مصرف‌کننده بیشترین گوشت قرمز در دنیا است. آرژانتین محل تولد اولین پاپ غیر اروپایی تلقی می‌شود و دومین دانشگاه قدیمی در آمریکای جنوبی را دارد. می‌گویند اولین نور چراغ آمریکای جنوبی در لاپلاتای آرژانتین روشن شد، اما در بین تمام این رکوردهای خاص، یک عنوان «بزرگ‌ترین» مایه فخر صنعت توریسم سفیدترین ملت آمریکای‌جنوبی شد.

 ستون هرمی‌شکلی با نام «ال‌اوبلیسکو» یکی از جاذبه‌های دوست‌داشتنی است که با 68 متر ارتفاع بر فراز بوینس‌آیرس، پایتخت آرژانتین قرار دارد. این اثر به مناسبت گرامیداشت چهارصدمین سال تاسیس شهر ساخته شد و  به عنوان پایتخت ملی و مکانی که برای اولین بار پرچم آرژانتین در آن به اهتزاز درآمد به شهرت جهانی رسید. در واقع پرچم آرژانتین برای اولین بار در سال 1812 در کلیسای «سنت نیکلاس د باری» که برای ساخت ستون هرمی‌شکل تخریب شد، بالا رفت. خیابان معروف دخولیو با خیابان کورینتیانس دارای یک تقاطع مشترک است و گفته می‌شو دخولیو به عنوان وسیع‌ترین خیابان جهان بعد از استقلال آرژانتین از اسپانیا در سال 1816 به نام فعلی معروف شد و اکنون ستون هرمی‌شکل «ال‌‌اوبلیسکو» را مانند نگینی در خود جای داده است.

ابعاد هرم

 این بنای باشکوه 23 می 1936 ساخته شد. سن نیکولاس به عنوان خیابان محل جلوه‌نمایی «ال‌‌اوبلیسکو»، بنایی با ارتفاع5/71 متر را در خود جای داده و هر چند در مورد معمار سازنده حتی در بین آرژانتینی‌ها هم اختلاف نظر وجود دارد، اما بسیاری، معمار این هرم را آلبرتو پربیش، هنرمند معروف آمریکای‌جنوبی می‌دانند.

 روزهای خاص

بنای باشکوه در طول عمر خود روزهای تاریخی را به چشم دیده است؛ از اهتزاز پرچم آرژانتین برای اولین بار تا نورافشانی خاص به رنگ پرچم 2 کشور آلمان و آرژانتین به مناسبت صد و پنجاهمین سالگرد روابط 2 کشور. در جریان فستیوال بزرگ سال 2010 که در این کشور چند روز جشن برقرار بود، نمای داخلی هرم برای اولین بار با نورها و رنگ‌های خاص در معرض دید عموم قرار گرفت. تا پیش از این تاریخ تنها نمای بیرونی «ال‌‌اوبلیسکو» قابل مشاهد بود.

بخش‌های مختلف

 4 گوشه هرم یادگاری‌هایی از تاریخ‌های باشکوه گذشته تلقی می‌شود. اگر در قسمت شمالی برای اولین بار پرچم آرژانتین به اهتزاز درآمد در قسمت جنوبی امضاهای گوناگونی از شخصیت‌ها و مشاهیر بزرگ به چشم می‌خورد که قابل پاک شدن نیستند. در بخش شرقی هم موفقیت‌های بزرگ کشور بزرگ آمریکای‌جنوبی با خط درشت حک شده؛ از استقلال از اسپانیا گرفته تا قهرمانی تیم ملی آرژانتین و دیگو مارادونای افسانه‌ای در جام‌جهانی فوتبال در سال 1986. هر چه بیشتر در اطراف هرم قدم بزنید، شگفتی‌های بیشتری را به چشم خواهید دید؛ شگفتی‌هایی درباره یک بنای خاص با تاریخی باشکوه و به همان نسبت عجیب و غریب.

 ابعاد تجاری

 سالانه بیش از 10 میلیون گردشگر از بوینس‌آیرس، پایتخت آرژانتین دیدن می‌کنند و تنها عده معدودی بدون تماشای از نزدیک «ال‌‌اوبلیسکو»، پایتخت کشور پر رمز و راز آمریکای جنوبی را ترک می‌کنند. طبق گزارش سازمان جهانی جهانگردی، حدود 7 درصد درآمد صنعت توریسم از طریق بازدید این برج و گردش در شهر زیبا و عجیب بوینس‌آیرس حاصل می‌شود که در نوع خودش آمار جالبی محسوب می‌شود. تا به حال 4 رییس‌جمهور آرژانتین به طور رسمی امضای خود را پای دیواره‌های هرم به یادگار گذاشته‌اند و از رویاهایی نوشتند که در طول تاریخ تنها از یاد «ال‌اوبلیسکو» نرفت!

 بازسازی

 در سال 2000 مسئولان هرم متوجه نیاز این بنا به بازسازی شدند، اما به دلایل امنیتی از نوسازی جلوگیری شد و تنها نماهایی از داخل مورد مرمت قرار گرفت تا زیبایی‌های بیشتری پیش ‌روی توریست‌ها قرار بگیرد. این سمبل بزرگ به مرور زمان مورد بهره‌برداری سیاسی قرار گرفت و در دوران حکومت خاندان «پرون» مورد تغییر کاربری به منطقه «پرون» قرار گرفت. مطابق انتظار، وجه توریستی بنا و منطقه به سایر مصارفش غلبه کرد و این مکان زیبا هر چند افتان و خیزان، اما کماکان جایگاهی برای ستایش هنر خالص معماری آمریکای‌جنوبی باقی ماند.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی