اتحادیه ساعت، پویا و مردمی
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۱۲/۲۲ --- کد خبر ۹۴۶

اتحادیه فروشندگان و سازندگان ساعت تهران از آن دست اتحادیه‌هایی است که خیلی بی‌حاشیه و کاملا قانونی در جهت احقاق حقوق اعضای خود تلاش می‌کند و یکی از مردمی‌ترین اتحادیه‌های کشور محسوب می‌شود. هیات‌مدیره این اتحادیه با اقتدار همواره تلاش کرده تا این اتحادیه یکی از پیشتازان مطالبات صنفی باشد. چاپ منظم ماهنامه‌ای لوکس، ایجاد صندوق قرض‌الحسنه و در نهایت برگزاری اولین نمایشگاه تخصصی ساعت از مهم‌ترین اقدامات هیات‌مدیره این اتحادیه است. بر همین اساس با اعضای هیات‌مدیره این اتحادیه در خصوص عملکرد یکساله هیات‌مدیره، نمایشگاه ساعت، چالش‌های صنف ساعت در کشور و نحوه بازرسی و نظارت در این صنف به گفت‌وگو نشستیم.

عملکرد هیات‌مدیره اتحادیه ساعت

عبدالرحیم احمدی‌، رییس هیات‌مدیره اتحادیه ساعت پاسخگوی پرسش ما در خصوص عملکرد اتحادیه در طول سال گذشته و تغییر در تعداد اعضا بود.

وی گفت: بر اساس آماری که در دست دارم در زمان هیات‌مدیره دوره چهارم تعداد اعضا چیزی در حدود 400 نفر بود که امروز این عدد به 950 نفر رسیده است و 200 پرونده هم در دست اقدام داریم که در حال طی کردن مراحل قانونی خود برای اخذ جواز کسب هستند.

احمدی افزود: هنگامی که ما اتحادیه را تحویل گرفتیم هیچ بودجه‌ای نداشتیم، اما با کمک اعضا توانستیم ساختمانی را که 15سال پیش خریداری شده بود، مجددا از نو بسازیم.

وی ادامه داد: با همکاری اعضا توانستیم صندوق قرض‌الحسنه با نقدینگی 500 میلیون تومان ایجاد کنیم و تاکنون 700 نفر از اعضا از این صندوق وام‌های 3 تا 5 میلیون تومانی با بازپرداخت 10 ماهه دریافت کرده‌اند.

رییس اتحادیه فروشندگان و سازندگان ساعت در خصوص دیگر فعالیت‌های این اتحادیه گفت: برای تعمیرکاران ساعت نرخ مصوب تعیین کردیم که موظف هستند این نرخ را در فروشگاه نصب کنند تا هم مردم و هم بازرسان از این نرخ‌ها آگاه باشند و هیچ‌یک از طرفین دچار خسران نشوند. البته این نرخ‌نامه به افرادی داده می‌شود که کارت فنی خود را از کمیسیون فنی- آموزشی اتحادیه دریافت کرده باشند.

وی اظهار داشت: یکی دیگر از اقدامات هیات‌مدیره تسریع امور مربوط به اخذ جواز کسب است. پیش از این اگر فردی تقاضای مجوز داشت 6 ماه زمان لازم بود تا مجوز دریافت کند، اما امروز بر اساس پیگیری‌های فرد این پروسه ظرف 10 تا 20 روز به سرانجام می‌رسد.

احمدی در پایان گفت: اما به نظر من مهم‌ترین اقدام اتحادیه، برگزاری نمایشگاه تخصصی ساعت بود که همکارانم در این مورد توضیحات بیشتری خواهند داد.

نمایشگاه تخصصی ساعت

پرویز پزشکی، نایب‌رییس اول اتحادیه در خصوص اهداف برگزاری این نمایشگاه، گفت: در ایران برندهای مختلف ساعت با رنج قیمتی متفاوت وجود دارند که به دلیل این‌که تبلیغاتی در این خصوص انجام نداده‌اند شناخته شده نیستند. هدف از برگزاری این نمایشگاه، آشنایی مردم با برندهای اصل ساعت‌هایی بود که در ایران موجود هستند. در واقع نمایشگاهی ترتیب دادیم که مردم با مدل‌های روز دنیا آشنا شوند و برندهای اصل را شناسایی کنند.

وی در خصوص انتخاب زمان برگزاری این نمایشگاه، گفت: بهمن‌ماه را انتخاب کردیم، زیرا هم نزدیک به سال جدید است و مردم در حال و هوای خرید شب عید هستند و هم زمان زیادی از شروع سال نو میلادی نمی‌گذرد و برندهای خارجی از مدل‌های جدید خود رونمایی کرده‌اند.

پزشکی ادامه داد: در این نمایشگاه خرید و فروش کالا انجام نمی‌شد و کالاها فقط برای بازدید بود، اما به کسانی که به خرید تمایل داشتند نزدیک‌ترین فروشگاه معتبر به مکان زندگی آنها برای خرید آن برند پیشنهاد می‌شد.

وی در پایان گفت: ما با برگزاری این نمایشگاه که با شعار "اصل ببینید و اصل بخرید" برگزار شده بود می‌خواستیم به مردم اطلاع دهیم بر خلاف باوری که دارند با هر بودجه‌ای می‌توان ساعتی با برند اصل خرید و از مزایای پس از فروش آن بهره‌مند شد.

چگونگی برگزاری نمایشگاه تخصصی ساعت

 

دکتر حسن مجیدی، برگزارکننده و مجری این نمایشگاه در خصوص نوع برگزاری نمایشگاه تخصصی ساعت، گفت: نمایشگاه تخصصی ساعت جزو معدود نمایشگاه‌هایی بود که به بازدیدکننده هویت داد و با رصد و ثبت‌نام آنها جهت اطلاع‌رسانی و رجیستر کردن بازدیدکنندگان نمایشگاه‌، کاری که سال‌هاست در کشورهای خارجی در حال انجام است را با موضوع هدفمند کردن نمایشگاه‌ها انجام داد.

وی ادامه داد: وقتی اطلاعات بازدیدکنندگان و اهداف آنها از بازدید رصد شود، تعیین اهداف و برنامه‌ریزی برای برگزاری‌های بعدی آسان‌تر شده و نقاط ضعف و قدرت قابل شناسایی خواهد بود.

مجیدی در خصوص انتخاب محل برگزاری نمایشگاه در برج میلاد، اظهار داشت: برج میلاد نمادی ملی برای معرفی بهتر ایران است و مکانی قابل‌توجه تلقی می‌شود. اساسا بسیاری از نمایشگاه‌های لوکس دنیا در اماکنی که مورد توجه همگان بوده و شرایط برگزاری مناسب را دارند، برگزار می‌شوند‌. ساعت نیز یک کالای لوکس است و این نمایشگاه میزبان مدیران ارشد برندهای ساعت سوییسی، فرانسوی، اسپانیایی، ژاپنی و ... بود و چه بهتر که استقبال از آنها در یک نماد ملی انجام شد. قطعا هیات‌مدیره اتحادیه ساعت سال آینده نیز دومین نمایشگاه‌ تخصصی ساعت را برگزار خواهد کرد و مکان برگزاری مجدد نیز برج میلاد خواهد بود.

اهتمام تمام داریم تا در سال 1396 دومین نمایشگاه تخصصی ساعت بین‌المللی و وسیع‌تر برگزار شود.

وی در پایان گفت: متولی برگزاری نمایشگاه ساعت، اتحادیه فروشندگان و سازندگان ساعت بود و در این مسیرحمایت‌های اتاق اصناف و وزارت صنعت، معدن و تجارت را نیز قدر دانسته و تشکر می‌کنیم.

بار مالی نمایشگاه تخصصی ساعت برای شرکت‌کنندگان

غلامحسن ادریس‌آبادی خزانه‌دار اتحادیه ساعت در خصوص توجیه مالی نمایشگاه تخصصی ساعت برای برندها و اتحادیه گفت: این نمایشگاه بار مالی زیادی برای شرکت‌کننده‌ها داشت چرا که بابت اجاره، دکور و... این افراد هزینه زیادی متحمل شدند در حالی که برای جبران این هزینه‌ها اجازه فروش نداشتند.

وی افزود: برای این‌که لطمه‌ای به فروش، فروشگاه‌های خرده‌فروشی ساعت وارد نشود، برندها در این نمایشگاه اجازه فروش نداشتند و این نمایشگاه فقط با این هدف برگزار شد که برندهای معتبر و اصل ساعت به مردم شناسانده شوند.

ادریس‌آبادی در پاسخ به این پرسش که آیا در دوره‌های بعدی برای نمایشگاه حامی مالی خواهید داشت یا خیر و این که آیا فروش خواهید داشت یا نه اذعان داشت: به‌زودی جلسه‌ای با برگزارکنندگان نمایشگاه خواهیم داشت و نقاط ضعف و قوت نمایشگاه را بررسی خواهیم کرد و در این خصوص تصمیم‌گیری خواهد شد.

خزانه‌دار اتحادیه در خصوص حق عضویت برای سال جدید گفت: اخذ حق عضویت از اعضا بر اساس قوانین اتاق اصناف صورت می‌گیرد اما در اتحادیه ساعت چون برخی اعضاء از تعمیرکاران ساعت هستند ما این مغازه‌ها درجه‌بندی کرده‌ایم و مغازه‌ای که لول آن 3 است کمتر حق عضویت می‌پردازد و برای جبران آن دیگر فروشگاه‌ها به اختیار خود مبالغی اضافه‌تر برای حق عضویت می‌پردازند.

وی اظهار داشت: برای سال جدید 20 درصد به مبلغ حق عضویت اضافه شده است.

چالش‌های صنف ساعت برای کسب‌و‌کار در کشور

علی رضاخانلو، نایب‌رییس دوم هیات‌مدیره اتحادیه ساعت مهم‌ترین چالش و ریشه همه مشکلات در کشور را استفاده نکردن از افراد متخصص در هر حوزه‌ای دانست و اظهار داشت: در هر حوزه‌ای افراد متخصصی وجود دارند که در آن حوزه دارای بالاترین معلومات هستند، قطعا در حوزه اصناف نیز چنین است. بنده معتقدم حتما باید تعدادی نماینده متخصص از اصناف در مجلس شورای اسلامی حضور داشته باشد تا قوانینی تصویب شود که تجارت را برای کسبه تسهیل نماید.

به عنوان مثال بیش از 40 سال پیش قانونی تصویب شده بر این اساس که سود تمام کسبه خرده‌فروش 15 درصد محاسبه شود، در حالی‌که این اصلا تخصصی نیست و همین قانون ناقص سبب می‌شود افراد آمار غیرواقعی از کسب‌و‌کار خود ارایه دهند.

مشکل اصناف که دولت نیز از آن بی‌اطلاع نیست، این است که از چند سال پیش کسب‌وکار دیگر رونق سال‌های گذشته را ندارد و به اصطلاح افت خرید و فروش را شاهد هستیم و مشاغلی مانند صنف ساعت که کالای ضروری محسوب نمی‌شوند بسیار ضعیف شده‌اند، اما با این آگاهی‌ها اداره مالیات هیچ همکاری با اصناف نمی‌کند و حتی برای همکارانی که مالیات خود را بر اساس توافق پرداخت کرده‌اند برگ قطعی صادر نمی‌کند.

بازرسی‌های تخصصی

مهرداد احمدی، دبیر و بازرس اتحادیه ساعت در خصوص نحوه نظارت بر فروشگاه‌ها، گفت: ما 2 نوع بازرسی داریم؛ در بازرسی نوع اول بازرسان اتحادیه هر روز به فروشگاه‌ها سرکشی می‌کنند تا در قدم اول مطمئن شوند افراد دارای جواز کسب هستند و در بازرسی نوع دوم اساسا چون ساعت یک کالای تخصصی است و بازرسان اتاق اصناف و تعزیرات به اندازه افراد ما در این حوزه تخصص ندارند، بنابراین بازرسانی متخصص را با این افرا همراه می‌کنیم تا هم به کسبه و هم به بازرسان تعزیرات و اتاق اصناف در خصوص ارایه فاکتور اصلی و شناسایی قیمت واقعی کالاها کمک کنند.

وی به مردم توصیه کرد حتما برای خرید ساعت همانند خرید یک خودرو یا تلفن‌همراه وقت بگذارند و در اینترنت در خصوص اصالت برند تحقیق کرده و سعی کنند با هزینه‌ای که می‌کنند بهترین ساعت اصل و نه فیک را خریداری کنند.

سخن پایانی

عبدالرحیم احمدی در پایان اظهار داشت: ما قصد داریم بنا به فرموده رهبری در جهت تولید ملی، تولید ساعت را داخلی نماییم و برای این‌ کار می‌خواهیم سوله‌ای در خارج از شهر تهیه کرده و ماشین‌آلات ساعت‌سازی را وارد کنیم. برای راه‌اندازی چنین کسب‌‌وکاری لازم است 40 دستگاه وارد کنیم تا 160 قطعه از ساعت را اسمبل نمایند. از دولت تقاضا دارم ما را در این راه حمایت کند و به ما ارز دولتی بدهد و بداند که با راه‌اندازی این کارخانه بیش از 400 نفر از جوانان این مرز و بوم به کار گماشته خواهند شد.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی