گفت و گو با سامان صفویان
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۱۲/۲۵ --- کد خبر ۹۶۱

قرابت بیشتر بین صنعت و دانشگاه، مهم‌ترین دغدغه فعالان حوزه ساختمان

معماری انتظامی است با طبیعتی پیچیده که مباحث مختلف از فلسفه و جامعه‌شناسی تا ریاضیات و تکنولوژی در آن مطرح هستند. معماری به دلیل ارتباط مستقیم با زندگی عینی انسان‌ها، مملو از عناصر و فضاهایی است که دارای معنای عمیق فرهنگی و القاکننده احساساتی بسیار قوی است. معماری بحث طراحی فرم است و نیازمند آن است که بین تاثیرات لحظه‌ای حسی و ادراک پایدار فضای هستی، تعادل برقرار کند. معماری هنر به نظم آوردن فضا است. در واقع معماری پدیده‌ای است که برای زاده شدنش بذر لازم است و برای پروراندنش باید تغذیه شود؛ به هرکجا زاده شود به رنگ خاک و به طعم آب همان جا در می‌آید و با گذر زمان می‌میرد و اگر دگرگون نشود به تعالی نمی‌رسد. در حقیقت امر، معماری می‌تواند ترجمان اندیشه‌ها، سلیقه‌ها و نیازهای انسانی شناخته شود که در لحظه‌ای خاص در زندگی دست به گل برده و با آفرینش شکلی معین به بیانی مطلق به همان روزی که ساخته، سخن گفته است.

در این روزگار که هویت شهری از روی بناهای ساخته شده توسط معماران پدیدار می‌شود، معماری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شده است. بر همین اساس با مهندس سامان صفویان، مجری پروژه‌های طراحی داخلی شرکت "طراحی داخلی نیکی حدادی" به گفت‌وگو نشستیم.

 

در ابتدا خودتان را معرفی کنید و در رابطه با حوزه فعالیت مجموعه تخصصی خود توضیح  مختصری دهید.

   سامان صفویان هستم، مجری پروژه‌های طراحی داخلی شرکت "طراحی داخلی نیکی حدادی" با گرایشات تحصیلی عمران و مدیریت بازرگانی.

 

به عنوان یک مجری حوزه طراحی داخلی و صنعت ساختمان‌، بفرمایید  مهم‌ترین دغدغه حرفه‌ای شما و بالطبع مجموعه "طراحی داخلی نیکی حدادی" در آینده پیش‌رو و دوران حاضر چیست؟

   توسعه روزافزون علوم و تکنولوژی‌های مرتبط با عرصه ساختمان و مهم‌تر از آن مفاهیم زیبایی‌شناختی مرتبط با آن، درهم‌تنیدگی فزاینده مفاهیم طراحی و تکنولوژی‌های تولید و عرضه و رشد بالنده رقابت در کلیه بخش‌های مذکور و همچنین حضور مستمر و غرورانگیز جوانان مستعد کشور عزیزمان ایران اسلامی در عرصه‌های مختلف طراحی و پیاده‌سازی ایده‌های خلاقانه و نزدیک به سطوح جهانی، موجب شد مجموعه طراحی داخلی نیکی حدادی و بالطبع من به عنوان عضوی از این مجموعه به دنبال توسعه کارآمد با نگاهی به زیرساخت‌سازی توسعه پایدار و تلاش در جهت کسب سهم بیشتری از این روند رو به رشد ملی برآییم و با رایزنی و برنامه‌ریزی هوشمندانه برای این پوست‌اندازی و بالغ شدن، اقدامات مفیدی –که توضیح بیشتری از آن ارایه خواهم داد- انجام دهیم که در این راستا به نتایج امیدوارکننده و بی‌نظیری دست یافتیم.

   شاید بتوان تیتر دغدغه‌های هر فعال هنر و صنعت طراحی و به طور کلی صنعت ساختمان را در چند عبارت کوتاه، اما وسیع خلاصه کرد؛ از جمله این مبانی قرابت بیشتر، موثرتر و هدفمندتر میان صنعت و دانشگاه، تمرکز دقیق‌تر بر مطالعات پیشرفته تحقیق و توسعه جهت تبدیل شدن به محصول هنری و ساختمانی، ایجاد حلقه مستحکم میان عناصر تشکیل‌دهنده سیستم بزرگ چندبخشی ساخت‌و‌ساز و مهم‌تر از آن ایجاد قطب‌های مادر با نگاهی به تشکیل  زنجیره تامین کامل و در نتیجه مدون شدن ساختار عظیم "از طرح تا بهره‌برداری" با مولفه‌های مهمی همچون تکریم کاربران و مشتری‌مداری حرفه‌ای متناسب با استانداردهای محافل علمی و عملی جهانی و در آخر توسعه بنیادین هنر ایرانی اسلامی کارا متناسب با فضای زندگی، هزینه‌های تولید و مشخصات فنی و تکنولوژیکی مصالح و سیستم‌های اجرایی عصر کنونی در بخش‌های کلی و جزیی طراحی است.

مجموعه تخصصی "طراحی داخلی نیکی حدادی" هم مانند سایر برندهای فعال در این حوزه دارای علاقه‌مندی‌های مشخص و قابل تاکیدی در حوزه سبک‌شناسی و گرایشات ویژه‌ای در خط و خطوط یا ویژگی‌های کیفی و کمی فضایی است؟

   خیر. البته این نوع نگاه، نگاه اشتباه و مطرودی نیست. شاید بتوان سطوح توانمندی‌های شرکت‌ها، اهداف و مبانی استراتژیک، حجم قدرت سرمایه‌گذاری در بخش‌های نرم‌افزاری و سرمایه‌های انسانی را در ترکیب‌بندی سبک‌گرایی و سوق جامعه مشتریان به سمت مورد نظر شرکت‌ها، دخیل دانست، اما آنچه ما به دنبال آن بوده و هستیم، کمی متفاوت از فضای این سوال است. همانطور که در پاسخ سوال قبل اشاره کردم، با توسعه همه‌جانبه مجموعه خود به دنبال ایجاد یک قطب موثر و تعیین‌کننده مناسبات این عرصه، برنامه‌ریزی‌های خوبی صورت گرفته و پرداختن به موضوعاتی همچون مرزبندی در سبک کارها و نحوه ارایه خدمات بر اساس خواست و نیاز مشتریان، تکنولوژی‌های اجرا، برآوردهای مالی پروژه، زمانبندی‌ها، صلاح و مصلحت مشتریان از دید متخصصان مجموعه و بررسی معایب و مزایای انتخاب‌ها از سوی مشتریان و در نهایت تصمیم‌گیری‌هایی که نقش مشتری و مجموعه ما در آن سهم درستی را به خود اختصاص داده‌اند، بخش کوچکی از برنامه جامعی است که در حال تدوین مبانی و تامین زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری آن هستیم که در آینده توضیحات بیشتری به شما ارایه خواهم داد.

 

مخاطب و مشتریان خود را چگونه انتخاب می‌کنید؟

مخاطب را نمی‌توان انتخاب کرد و حتی مشتری را، چرا که معتقدیم ساختار کار را باید به شکلی طراحی کرد که در طبقه‌بندی‌های مختلف از سوی مشتریان- که به ندرت در میان آنها مشتریان دیده‌ایم- دافعه وجود نداشته باشد. پرداختن به نیاز و خواسته مشتری با توجه به توانمندی‌های مجموعه باعث می‌شود روزبه‌روز بر تعداد مشتریان و مقبولیت خدمات ارایه شده به لطف خداوند متعال افزوده شود. البته در این میان در برخی از مناطق شهری مشتریانی با خواسته مشخص‌تر و متفاوت‌تر وجود دارند که دغدغه‌های تامین سرمایه مالی تولید اثر در آن پروژه‌ها کمتر و به تبع کار، برخلاف تصور طراحان و مجریان، مشکل‌تر می‌شود! در نهایت مهم‌ترین سخنی که می‌توان در پاسخ به این سوال مطرح کرد، تمرکز روی ایجاد نرم‌افزار "خدمات پس از فروش" برای بخش مشتریان عادی و مشتریان ویژه مجموعه ما است که در بخش مطالعات پیش‌تولید قرار گرفته و درحال شکل‌گیری است. ان‌شاالله.

 

مهم‌ترین ویژگی یا مزیت رقابتی شرکت متبوع شما چیست؟

   پاسخ عام به این سوال با عباراتی همچون:

 • برخورداری از سرمایه‌های انسانی تلاشگر، منظم، توانمند و اخلاق‌مدار
 • مدیریت سیستمی تعهدات کارای کلاسه شده کیفی و کمی
 • پیگیری موثر تا نیل به نتایج مطلوب
 • توسعه پایدار در بخش‌ها و سطوح مختلف سازمانی
 • تاکید بر این‌که هدف"خلق اثر ماندگار است" که با وجود آثار ماندگار، اشخاص هم ماندگار می‌گردند.

امکان‌پذیر است، اما پاسخ دقیق و خاص‌تر به این سوال را باید در عباراتی همچون:

 • توسعه کارآمد و به‌روز شده نیروی انسانی
 • تمرکز بر روند پیشرفت نرم‌افزاری و مطالعات حوزه‌های مختلف طراحی داخلی
 • توجه هم‌وزن به نتیجه‌گرایی در عین روندگرایی
 • توسعه پایدار نرم‌افزار پایه و الگومدار صاحب حیات و شعور
 • پیروی از مدل‌های بلوغ بالنده سازمانی بومی و طراحی منحصر‌به‌فرد
 • بکارگیری مفاهیم کلان سیستم پکپارچه تولید اثر و خدمت
 • ایجاد حلقه مستحکم میان طراحی، تولید و ساخت از طریق سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و مجموعه اسپانسرها
 • پیگیری تکمیل چرخه زنجیره تامین آثار هنری
 • و سایر مواردی که از حوصله این بحث خارج است

جست‌وجو کرد.

 

یک پروژه تجاری یا مرکزخرید باید چه المان‌هایی را در خود داشته باشد؟

   شاید برای دریافت پاسخ دقیق و تخصصی، این سوال را باید از طراح پروژه‌ها پرسید. با این حال در حوزه تجربی، آنچه که می‌توان به آن اشاره کرد، ساخت بر مبنای استانداردهای فضایی و پلان‌های حرکتی با توجه به مطالعات تخصصی رفتارشناسی و جمعیت‌شناسی است که متاسفانه در این زمینه و بخصوص مباحث طراحی داخلی فعالیت‌های مدون کامل و تخصصی از سوی ارگان‌های دولتی و حتی شرکت‌های خصوصی صورت نگرفته و بیشتر تمرکز بر پوسته‌ای غیرکارآمد است که نگاه طراحان و حتی مجریان را بیشتر به سوی ترکیب‌بندی طرح و متریال محدود می‌کند. توجه به ویژگی‌های مصالح بادوام و متناسب با جمعیت کاربر، توجه به مطالعات نشانه‌شناسی و هدایت‌کنندگی صحیح و کامل کاربران از طریق عناصر اجرایی، ترکیب‌بندی صحیح دسترسی‌های عمودی و جلوگیری از سردرگمی کاربران و هزاران موضوع تخصصی دیگر که نیاز به تخصص، تمرکز و مطالعات از سوی افراد با رشته‌های علمی مرتبط، دارد.

 به طور قطع پاسخ خیر است. معمولا این‌گونه متداول شده که واردات در قالب محصول، خدمات و سایر بسته‌های مادی و حتی فرهنگی، بدون کاتالوگ راهنمای آن، صورت می‌پذیرد و مراکزخرید فعلی، یکی از آن موارد وارداتی است. بکارگیری مفاهیم بنیادین بازار ایرانی، موضوعی است که در آینده شاهد نتایج عملی و به‌روز شده آن مفاهیم در پروژه‌ای عملی از سوی کنسرسیوم جدید مهندسین مشاور "هنر ماندگار" و شرکت"طراحی داخلی نیکی حدادی" خواهید بود.

 

در پایان اهداف خود در آینده و پروژه‌های پیش ‌روی خود را معرفی کنید.

   طراحی داخلی به عنوان رشته‌ای که امروز بیشتر از گذشته مورد توجه مشتریان در سطوح مختلف قرار گرفته و روزانه شاهد جذب نیروی انسانی جوان بیشتری به خود از آن هستیم، رشته‌ای است که فعالیت خود در ایران را به نسبت برخی رشته‌های دیگر، کمی دیرتر آغاز کرده است. شاید بتوان نقصان در زیرساخت‌های اقتصادی و فرهنگی را از عوامل اصلی این مهم داست، اما آنچه که همواره تمرکز مجموعه ما را به خود معطوف داشته، توسعه همه‌جانبه و مستمر سازمانی و ساختاری است، بنابراین همان‌گونه که عرض کردم، مطالعات و تأملات ویژه روی مفهوم توسعه، ما را به ساختار وسیع و جامع‌تری از طریق هم‌افزایی با مجموعه قدرتمند "هنر ماندگار" نیل داد. موضوع تبدیل کردن مجموعه طراحی داخلی به مجموعه بزرگ‌تر از طریق ایجاد کنسرسیومی موقتی با مهندسین مشاور "هنر ماندگار" در حال شکل‌گیری است و طی دوره 2 ساله، وضعیت موقت این همکاری، تبدیل به همکاری دایم تحت نامی مشترک در عرصه صنعت ساختمان خواهد شد و به این ترتیب این 2 مجموعه در آینده پیش رو در هم ادغام می‌شوند. حاصل ادغام نهایی برندی است مرکب از نام این 2 شرکت توانمند و قطعا نتایج این کار، تحسین جامعه مهندسی، دانشگاهی و صنعت ساختمان را در پی خواهد داشت. هدف از اشاره به این موضوع دادن پاسخی دقیق‌تر به پرسش شماست. مطالعات صورت گرفته در بخش آر اند دی کنسرسیوم موقت و در بخش فضاهایی با عملکرد کمپلکس و تجاری، مجموعه را به سوی تعریف شکل جدیدی از آرمانشهر‌های کوچک ایرانی اسلامی با رویکرد توسعه مفاهیم کالبدشناسی و عملکردشناسی ایرانی اسلامی هدایت کرده است. در پی این مهم، تعریف جدیدی از "شهروند آرمانشهر‌های ایرانی اسلامی" در دستور کار تیم تحقیق و توسعه کنسرسیوم موقت ارایه می‌شود که پیرامون آن، در صورت تمایل می‌توان در گفت‌وگویی تخصصی‌تر و جداگانه با اساتید، تئوریسین‌ها و ایده‌پردازان و طراحی کلان استراتژیک کنسرسیوم، آگاهی بیشتری کسب نمود.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی